Придбали майновий комплекс, а землю не оформили: хто сплачує земельний податок?

Підприємство придбало нежитловий майновий комплекс (виробничі, адміністративні, господарські будівлі). Оформлення земельної ділянки під будівлями не було проведено. Підприємство проводить дії по укладанню договору оренди земельної ділянки з місцевою територіальною громадою. Ці приміщення здаються в оренду. Чи є у підприємства підстави сплачувати земельний податок?

Відповідно до пп. 269.1.1 ПКУ платниками земельного податку є:

  • власники земельних ділянок, земельних часток (паїв);
  • землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування.

Земельний податок сплачує безпосередньо власник земельної ділянки або постійний землекористувач. Таким чином, у підприємства немає підстав для сплати земельного податку.

Проте, є зобов’язання з орендної плати перед місцевою територіальною громадою і питання недоотриманого доходу, оскільки за період фактичного користування земельною ділянкою не було сплачено орендну плату.

Нижче наведено позицію суддів:

Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини 1 статті 1212 ЦКУ (Постанова від 27.04.2021 № 922/2378/20 Верховний Суд. Касаційний господарський суд).

Тому підприємству необхідно найближчим часом оформити право оренди, адже є ризики судового вирішення даного питання.