Продаж програмного забезпечення: чи нараховувати ПДВ?

Підприємство продає ПЗ, придбане через офіційне представництво у нерезидента. Надалі це ПЗ продається резиденту. Чи нараховувати ПДВ при продажу ПЗ при налагодженні ПЗ?

Запитання:

Підприємство - резидент України поставляє (продає) замовнику - резиденту України програмне забезпечення (ПЗ) для робота-маніпулятора Fanuc. ПЗ призначене для налагодження роботи і передається у вигляді посилання на сайт, з якого буде завантажено ПЗ, а також передається на диску або флешці електронний ключ для використання ПЗ. ПЗ розроблено японською компанією Fanuc і продається пiдприєству через офіційне представництво в Україні. Електронний ключ дозволяє встановлення ПЗ обмежену кількість разів і лише на визначений комп'ютер (тобто при встановленні ПЗ фіксується код комп'ютера і потім змінити його вже не можна). Таким чином, підприємство не є власником ПЗ, а придбало право її використовувати, і це право продає замовнику. Підприємство не є ІТ-компанією. Сфера діяльності підприємства - машинобудування, поставка, ремонт, налагодження металорізальних верстатів з ЧПУ, механічне оброблення металевих виробів.

  1. Чи повинне підприємство нараховувати ПДВ на операцію з продажу цього ПЗ замовнику - резиденту України?
  2. Чи повинне підприємство нараховувати ПДВ на операцію з налагодження ПЗ верстату?

Вiдповiдь:

ПДВ при продажу ПЗ

Відповідно до п. 26-1 підр. 2 розд. ХХ ПКУ, тимчасово, з 1 січня 2013 року до 1 січня 2023 року, звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання програмної продукції, а також операції з програмною продукцією, плата за які не вважається роялті згідно з абз. 2-7 пп. 14.1.225 ПКУ.

Відповідно до абз. 2 – 4 пп. 14.1.225 ПКУ, не вважаються роялті платежі, отримані:

  • як винагорода за використання комп’ютерної програми, якщо умови використання обмежені функціональним призначенням такої програми та її відтворення обмежене кількістю копій, необхідних для такого використання (використання «кінцевим споживачем»);
  • за придбання примірників (копій, екземплярів) об’єктів інтелектуальної власності, у тому числі в електронній формі, для використання за своїм функціональним призначенням для кінцевого споживання або для перепродажу такого примірника (копії, екземпляра).

В данiй ситуації підприємство придбало кілька примірників ПЗ для подальшого продажу, з метою використання ПЗ за своїм функціональним призначенням. Такі операції звільняються від оподаткування ПДВ згідно з п. 26-1 підр. 2 розд. ХХ ПКУ.

Тобто, при продажу такого ПЗ підприємство не нараховує ПДВ, але воно має скласти ПН на таку звільнену операцію і зареєструвати в ЄРПН.

ПДВ при наданні послуг з налагодження ПЗ

Пільг з ПДВ при постачанні таких послуг ПКУ не передбачено, тому ПДВ нараховується в загальному порядку.