Продаж електронних квитків за посередницьким договором з нерезидентом: що з ПДВ?
ТОВ на ЄП, платник ПДВ, як посередник, сприяє продажу (шукає покупців та укладає з ними угоди) електронних квитків нерезидента-довірителя українським покупцям. Отримані від покупців кошти комісіонер повністю перераховує комітенту за кордон, а комісійну винагороду отримує окремим платежем. Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ в цих операціях?
На наш погляд, в даній ситуації ТОВ на ЄП виступає агентом нерезидентів, які продають електронні квитки, і між ними укладається саме такий різновид посередницького договору, як агентський договір.
За таким договором ТОВ тільки сприяє нерезиденту у продажу квитків, а також отримує від покупців кошти і перераховує їх нерезиденту. Тобто, самостійно ТОВ не продає квитки. Квитки продає покупцям нерезидент.
Про особливості оподаткування в рамках таких договорів ми писали тут.
Там зазначено, що кошти, які приймаються агентом в межах виконання агентського договору від резидентів України як суми платежів за товари, поставлені їм замовником-нерезидентом, для подальшого перерахування таких коштів замовнику, до бази оподаткування ПДВ не включаються. Схожий висновок наведено, наприклад, в ІПК ДФСУ від 07.06.2019 р. №2613/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, від 21.11.2018 р. №4913/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.
Такі кошти є транзитними і не відносяться до операцій постачання.
Але сума винагороди ТОВ, яке надає посередницькі послуги, оподатковується в загальному порядку. Дата виникнення ПЗ з постачання послуг визначається згідно з пп. 187.1 ПКУ за так званим правилом першої події – на дату складання акту наданих послуг чи на дату отримання оплати від нерезидента.
Поряд з цим, для уникнення непорозумінь з податковою службою ТОВ може отримати індивідуальну податкову консультацію з даного питання.