Повернення допомоги у вигляді майна благодійному фонду: які податкові наслідки?
Які податкові наслідки, якщо майно, яке було надано як благодійна допомога, повернуть благодійному фонду, надавачу цієї благодійної допомоги? У договорі про надання благодійної допомоги передбачене повернення майна за умови невиконання поставлених завдань
Насамперед зазначимо, що відповідно до ст. 1 Закону №5073:
- благодійник — це дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у тому числі благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності;
- бенефіціар - набувач благодійної допомоги (фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада), що одержує допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення цілей.
Таким чином, стає зрозумілим, що благодійний фонд надав допомогу у вигляді майна фізособі, яка скориставшись пунктом договору про повернення майна, повернула її благодійнику.
Тож, розглянемо податкові наслідки у благодійника через повернення майна фізособою.
Відповідно до п. 17 П(С)БО 15, отримане цільове фінансування визнається доходом протягом тих періодів, в яких були зазнані витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування.
Якщо фізособа повертає допомогу, то благодійний фонд на суму повернутої допомоги має зменшити витрати з одночасним зменшенням доходів і збільшенням залишків цільового фінансування.
Звертаємо увагу, що порядок подальшого використання повернутої допомоги має бути передбачений установчими документами та/або внутрішніми розпорядчими документами управлінського персоналу, а порядок відображення в бухгалтерському обліку - обраною обліковою політикою благодійного фонду.
У Додатку 4ДФ до об’єднаної звітності благодійний фонд (як податковий агент) відображає суму такого повернення з від’ємним значенням, за будь-який наступний податковий період, протягом якого відбулося таке повернення.
Інші податкові наслідки у благодійного фонду відсутні.