Податки при здійсненні майнових внесків до СК ТОВ від нерезидента і резидента

До складу новоствореного ТОВ вносять майнові внески. Учасник нерезидент обладнання, резидент України (інше ТОВ) — нерухомість. Які наслідки для новоствореного ТОВ щодо ПДВ і податку на прибуток?

Щодо ПДВ

Про документальне оформлення, бухоблік, оподаткування при здійсненні майна до статутного капіталу ми писали, приміром, тут.

Там ми зазначали, що внесення майна з точки зору засновника є операцією постачання. Тому якщо засновник резидент України є платником ПДВ, він в загальному порядку нараховує ПДВ, складає ПН і реєструє в ЄРПН.

Таку саму відповідь дає ДПС на питання в ЗІР (101.04): "Чи оподатковується ПДВ операція із внесення платником податку ОЗ до статутного фонду іншої ЮО?".

А підприємство, яке отримало зазначений внесок (новостворене ТОВ), в загальному порядку відображає податковий кредит, якщо воно є платником ПДВ.

Це прямо зазначено в пп. "б" пп. 198.1 ПКУ, згідно з яким до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності).

Щодо внеску нерезидента

Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (101.04): "Чи є об’єктом оподаткування ПДВ операції з внесення нерезидентом до статутного фонду ЮО - резидента ввезених (імпортованих) на митну територію України ОФ?".

ДПС зазначає, що відповідно до пп. «в» пп. 185.1 ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції з ввезення товарів на митну територію України.

Датою виникнення податкових зобов’язань у разі ввезення товарів на митну територію України є дата подання митної декларації для митного оформлення (пп. 187.8 ПКУ).

Далі ДПС висновує, що операція з внесення нерезидентом до статутного фонду ввезених основних фондів є об’єктом оподаткування ПДВ та підлягає оподаткуванню за основною ставкою.

Тобто, ПДВ в цій ситуації сплачується в загальному порядку, прийнятому при імпорті товарів. Про особливості імпортного ПДВ ми писали тут.

Якщо новостворене ТОВ сплатило ПДВ на митниці при оформленні імпорту обладнання, якщо воно є платником ПДВ, може такий сплачений імпортний ПДВ віднести до складу податкового кредиту. Про особливості відображення податкового кредиту можна почитати за посиланням, наведеним в попередньому абзаці.

Щодо податку на прибуток

Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (102.05): "Чи нараховується амортизація відповідно до ст. 138 ПКУ на ОЗ та нематеріальні активи, внесені до статутного фонду підприємства, та на яку вартість?”.

ДПС зазначає, що у податковому обліку не передбачено обмежень щодо нарахування амортизації на основні засоби та нематеріальні активи, внесені до статутного фонду підприємства, тому такі основні засоби та нематеріальні активи, які призначені для використання в господарській діяльності платника податку підлягають амортизації. При цьому амортизації підлягає погоджена засновниками (учасниками) підприємства їх справедлива вартість з урахуванням витрат, передбачених пп. 8 НП(С)БО 7 та п. 11 НП(С)БО 8.

Зауважмо, що ця відповідь стосується платника податку на прибуток, який коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці. Тобто, якщо новостворене ТОВ є саме таким платником, то воно застосовує, серед іншого, "амортизаційні" різниці згідно з ст. 138 ПКУ — на суму амортизації, нараховану в бухобліку, фінрезультат до оподаткування збільшується, а на суму амортизації, нарахованої за податковими правилами, фінрезультат до оподаткування зменшується.

Якщо ж новостворене ТОВ не застосовує коригування на податкові різниці, то амортизація обладнання, нерухомості зменшує (можливо, у складі собівартості продукції тощо) фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток. Про бухгалтерський внесок отриманого майнового внеску можна почитати за посиланням на початку цієї консультації.