Податкова соцпільга до суми компенсації відпустки, яка нарахована після дати звільнення

Працівник має право на ПСП на 2 дітей і оклад 6700 грн. 05.12.2023 р. працівник звільняється. Нарахування компенсації за невикористану відпустку відбулося після 05.12.2023 р. Як правильно її оподаткувати: за ознакою доходу «127»? Чи застосовувати ПСП, якщо загальний дохід в місяці звільнення менше граничної суми?

Згідно з пп. 169.4.1 ПКУ, податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень. В 2023 році - це 3760,00 грн.

Платник податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги (ПСП). Це передбачено пп. 169.1 ПКУ.

Заробітна плата – це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику ПДФО у зв’язку з відносинами трудового найму (пп. 14.1.48 ПКУ).

Відповідно до пп. 169.3.4 ПКУ ПСП надається з урахуванням останнього місячного податкового періоду, в якому платник ПДФО був звільнений з місця роботи. А пп. 169.4.2 ПКУ конкретизує, як саме при звільненні застосувати ПСП: при остаточному розрахунку з працівником, але не пізніше дати його звільнення.

Отже, при проведенні остаточного розрахунку після дати звільнення (05.12.2023 р.) працівника, роботодавець не має права застосувати ПСП до нарахованого доходу, навіть якщо вінменший граничної суми. З нарахованої суми слід утримати ПДФО та ВЗ, та відобразити у додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ за ознакою доходу «127».

На суму компенсації за невикористану відпустку ЄСВ не нараховується, відповідно не відображається в додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ, оскільки після звільнення працівника підприємство не несе обов'язку страхувальника.

Звертаємо увагу, що при затримці виплати остаточного розрахунку при звільненні роботодавець має нарахувати компенсації за ст. 117 КЗпП. Крім того, роботодавець нестиме відповідальність за порушення ст. 116 КЗпП – порушення строку проведення остаточного розрахунку при звільненні. Про це ми писали тут.