Переведення без звільнення директора підприємства чи іншого працівника до ФОПа

У підприємства постали питання, пов’язані з можливістю переведення директора підприємства чи іншого працівника до ФОПа – нового роботодавця...

Питання:

1. Чи може підприємство перевести директора або іншого працівника на роботу за сумісництвом без звільнення з 01.02.2024 р. з одночасним прийняттям їх на роботу за основним місцем роботи до ФОП з 01.02.2024 р.?

2. Як зробити запис в трудовій книжці?

3. Чи відображається в додатку 5 єдиної звітності дане переведення, і яким чином?

4. Чи є підстава припинення трудових відносин в даному випадку?

5. При прийнятті на роботу, в даному випадку, чи потрібна відмітка військкомату для ФОП і юрособи?

Відповідь:

Чи може підприємство перевести директора або іншого працівника на роботу за сумісництвом без звільнення з 01.02.2024 р. з одночасним прийняттям їх на роботу за основним місцем роботи до ФОП з 01.02.2024 р.?

Ні, таке переведення працівників підприємства без звільнення не передбачено чинним трудовим законодавством.

Чи є підстава припинення трудових відносин в даному випадку?

У такому випадку, директора або іншого працівника підприємства, доцільно звільнити з посади за основним місцем роботи (31.01.2024 р.), а потім прийняти за новим трудовим договором за місцем роботи за сумісництвом (01.02.2024 р.), враховуючи вимоги ст. 24 КЗпП.

А ФОПу, своєю чергою, провести відповідне оформлення вказаних працівників за основним місцем роботи з 01.02.2024 р.

Як зробити запис в трудовій книжці?

Роботодавець за основним місцем робити вносить запис 31.01.2024 р. про звільнення, на кшталт: «Звільнений за угодою сторін, ч. 1 ст. 36 КЗпП», Наказ від.. №.

ФОП, після цього запису, вносить свій запис до трудової книжки: «Прийнятий на посаду…», Наказ від.. №.

Запис про сумісництво вноситься за бажанням працівника роботодавцем за основним місцем, але після звільнення з місця роботи за сумісництвом, на кшталт: «З 01.02.2024 по 31.07.2024 працював у ТОВ «Промінь» на посаді диретора за суміснитвом», Наказ від..№… (про прийняття), від.. №… (про звільнення).

Чи відображається в додатку 5 єдиної звітності дане переведення, і яким чином?

Переведення з ТОВ до ФОП в додатку 5 не відображається, оскільки таке переведення не передбачено чинним законодавством.

Проте, у цьому додатку роботодавець підприємства відображає звільнення працівників з посади за основним місцем та прийняття їх за сумісництвом, а ФОП відображає прийняття за основним місцем роботи цих працівників в додатку 5.

При прийнятті на роботу, в даному випадку, чи потрібна відмітка військкомату для ФОП і юрособи?

Абзацом 3 п. 34 Порядку №1487 передбачено, зокрема, надсилання роботодавцем у семиденний строк з дня видання наказу про прийняття на роботу (навчання), звільнення з роботи, завершення навчання (відрахування із закладу освіти) до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки повідомлень про зміну облікових даних призовників, військовозобов’язаних та резервістів за формою, передбаченою додатком 4.

Тобто подання роботодавцем підприємства інформації до ТЦК про звільнення працівника з роботи є одним із його обов’язків.

Відповідно до п. 5 ст. 34 Закону №2232 визначений обов'язок організовувати і безпосередньо вести персональний військовий облік призовників і військовозобов’язаних, що в них працюють наступним юридичним особам:

  • державним органам;
  • підприємствам, установам та організаціям, незалежно від їх підпорядкування та форми власності.

Як бачимо, серед переліку відсутні підприємці, а це й зрозуміло, бо вони не є юридичними особами. Таким чином, ведення військового обліку фізособою-підприємцем не передбачено законодавством, допоки не буде внесено відповідних змін в нормативно-правові акти.

Тож, ФОП як роботтодавець не має обов’язку інформувати ТЦК щодо прийняття чи звільнення працівників з роботи.