ПДФО та ВЗ при продажу квартири
Рекламна агенція на замовлення ТОВ проводить розіграш квартири серед фізосіб. З фізособою, яка виграла, укладається тристоронній договір, де забудовник є продавцем, фізособа – отримувачем, а рекламна агенція – платником. Далі ТОВ відшкодовує рекламній агенції витрати на придбання квартири. Які особливості оподаткування ПДФО та ВЗ?
Роз’яснення ДПС
ДПС у ЗІР (103.02) відповідає на питання: «Чи виникає об’єкт оподаткування у фізичної особи, яка внаслідок проведеного розіграшу юридичною особою має право придбати за 1 грн або отримати безоплатно виграшний цінний приз?».
Згідно з пп. 164.2.8 ПКУ, до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються пасивні доходи (крім зазначених у пп. 165.1.2 та пп. 165.1.41 ПКУ), доходи у вигляді виграшів, призів.
Умови оподаткування виграшів та призів зазначено у пп. 170.6 ПКУ.
Пунктом 170.6 ПКУ визначено, що податковим агентом платника податку під час нарахування (виплати, надання) на його користь доходу у вигляді виграшів (призів) у лотерею чи в інші розіграші, у букмекерському парі, у парі тоталізатора, призів та виграшів у грошовій формі, одержаних за перемогу та/або участь в аматорських спортивних змаганнях, у тому числі у більярдному спорті, є особа, яка здійснює таке нарахування (виплату).
Відповідно до пп. 170.6.3 ПКУ, оподаткування доходів у вигляді виграшів та призів, інших, ніж виграш (приз) у лотерею, здійснюється у загальному порядку, встановленому цим Кодексом для доходів, що остаточно оподатковуються під час їх нарахування, за ставкою, визначеною в абзаці 1 пункту 167.1 ПКУ. Тобто ставка ПДФО – 18%.
Відповідно до пп. 170.6.5 ПКУ, доходи, зазначені у цьому пункті, остаточно оподатковуються під час їх виплати за їх рахунок.
Крім того, пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ передбачено, що до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий як додаткове благо у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у пп. 165.1.53 ПКУ.
Враховуючи викладене, якщо приз отримується в результаті розіграшу платником податку безоплатно, то його вартість визначається за звичайною ціною та включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу і оподатковується податковим агентом за ставкою 18%.
А чи дійсно при виграші у формі квартири (нерухомого майна) застосовується ставка 18%, а не 5%?
Відповідно до абз. 1 пп. 174.6 ПКУ, об’єкти дарування, зазначені в пп. 174.1 ПКУ (в т.ч. і нерухоме майно), подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими цим розділом для оподаткування спадщини. Залежно від особливостей, які ми тут розглядати не будемо, ставка ПДФО для спадщини, і, відповідно, для подарунку, якщо дарувальником є фізична особа, – 0%, 5% чи 18%. Але в розглядуваній нами ситуації дарувальником є юридична особа.
Відповідно до абз. 2 пп. 174.6 ПКУ, доходи у вигляді дарунка, нараховані (виплачені, надані) платнику податку юридичною особою або самозайнятою особою, оподатковуються на загальних підставах, передбачених цим розділом для оподаткування додаткового блага.
А у разі надання додаткового блага застосовується ставка ПДФО 18%. І, відповідно, додаткове благо оподатковується і ВЗ 5%.
Причому для обчислення об’єкта оподаткування з метою утримання ПДФО вартість квартири потрібно збільшити на «натуральний» коефіцієнт з пп. 164.5 ПКУ. Для ставки 18% коефіцієнт складає 1,21951. Для утримання ВЗ об’єкт оподаткування визначається в розмірі ринкової вартості квартири, без збільшення на коефіцієнт.
В додатку 4ДФ зазначений дохід відображається з ознакою доходу «126» (додаткове благо).
В бухгалтерському обліку рекламного агентства зазначені операції, на наш погляд, відображаються таким чином:
- Дт 377 Кт 311 – перераховані кошти будівельній організації за квартиру;
- Дт 377 Кт 641(ПДФО) – нараховано ПДФО;
- Дт 377 Кт 642(ВЗ) – нараховано ВЗ;
- Дт 641(ПДФО) Кт 311 – перераховано ПДФО до бюджету;
- Дт 642(ВЗ) Кт 311 – перераховано ВЗ до бюджету;
- Дт 311 Кт 377 – отримана компенсація вартості квартири та перерахованих податків від замовника ТОВ.
На податковий облік ПДВ і податку на прибуток в рекламної агенції зазначені операції, на наш погляд, не вплинуть.