Отримання ТОВ дивідендів за МУК від дочірніх підприємств: що в обліку?

ТОВ отримує дивіденди за методом участі в капіталі (МУК) від своїх дочірніх підприємств (ТОВ). Як відобразити в бухобліку цю операцію? Чи підпадають вони під оподаткування? В який момент вони потраплять на 44 рахунок?

Відразу зазначимо, що рахунок 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)" призначено для ведення обліку нерозподілених прибутків чи непокритих збитків поточного та минулих років, а також використаного в поточному році прибутку.

За кредитом рахунку відображається збільшення прибутку від усіх видів діяльності, за дебетом - збитки та використання прибутку.

На субрахунку 443 "Прибуток, використаний у звітному періоді" відображаються розподіл прибутку між власниками (нарахування дивідендів), відрахування в резервний капітал та інше використання прибутку в поточному періоді. Сальдо на цьому субрахунку у кінці року закривається у кореспонденції із субрахунками 441 та/або 442 з виведенням сальдо на одному з цих субрахунків.

Отже, стає зрозумілим, що рахунок 44 буде лише в обліку платника, тобто, у юрособи, яка проводить нарахування та виплату дивідендів. Тож, отримані юрособою дивіденди ніяким чином не можуть потрапити на рахунок 44.

Отримані ТОВ дивіденди за методом участі в капіталі від своїх дочірніх підприємств відображатимуться в бухобліку наступним чином (див. таблицю).

Таблиця

Бухгалтерський облік дивідендів за МУК у отримувача


з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дт

Кт

1.

Нарахування дивідендів

373

141

4000,00

2.

Отримання дивідендів

311

373

4000,00

При здійсненні на кожну дату балансу коригування балансової вартості фінінвестиції, то залежно від зміни власного капіталу об’єкта інвестування може відбуватися:

3.

Збільшення балансової вартості фінансових інвестицій, що веде до виникнення фінансового доходу

141

72

4000,00

4.

Списано дохід від участі в капіталі на фінансовий результат

72

792

4000,00

або

3.

Зменшення балансової вартості фінансових інвестицій, що спричиняє фінансові витрати

96

141

4000,00

Як бачимо, малодохідники в податковому обліку орієнтуються виключно на бухгалтерські правила. А от високодохідники (і малодохідники-добровольці) при розрахунку податку на прибуток повинні визначати різниці за пп. 140.4.1 та 140.5.3 ПКУ. Для цього сформований у бухгалтерському обліку фінансовий результат:

  • зменшують на суму нарахованих доходів від участі в капіталі інших платників податку на прибуток або платників ЄП (незалежно від групи) за пп. 140.4.1 ПКУ;
  • збільшують на суму втрат від інвестицій в асоційовані, дочірні і спільні підприємства, розрахованих за методом участі в капіталі або методом пропорційної консолідації за пп. 140.5.3 ПКУ.