Особливості придбання та використання дизельгенератора в ОСББ

ОСББ є неприбутковою організацією, не латник ПДВ, і воно вирішило придбати дизельгенератор вартістю 4,5 млн грн. Чи зможе ОСББ і надалі залишатися неприбутковою організацією та неплатником ПДВ при купівлі генератора такої вартості? Які ще при цьому виникнуть зобов’язання – з екологічного податку, акцизу тощо?

Придбання генератора і статус неприбуткової організації

Відповідно до пп. 133.4.1 ПКУ, неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств є підприємство, установа та організація, що одночасно відповідає таким вимогам:

  • утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
  • установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;
  • установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, іншим юридичним особам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону (для недержавних пенсійних фондів), або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об’єднання та асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, та житлово-будівельні кооперативи;
  • внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Це і всі обмеження, яких має дотримуватись неприбуткова організація. У всьому іншому вона здійснює господарські операції та веде бухоблік за загальними правилами. Тому придбання генератора для цілей роботи ОСББ ніяк не вплине на його статус як неприбуткової організації, незалежно від суми.

Для цілей реєстрації платником ПДВ враховуються оподатковувані операції з продажу товарів, робіт чи послуг. В цьому випадку ми маємо справу не з продажем, а з купівлею товару, тому на необхідність реєстрації платником ПДВ ця купівля теж не вплине.

Екологічний податок, дозвіл на викиди та зберігання пального

Відповідно до пп. 46 підрозд. 5 розд. XX ПКУ тимчасово, на період дії воєнного стану на території України та протягом 30 днів із дня його припинення або скасування, для потреб застосування розділу VIII ПКУ не вважаються стаціонарними джерелами забруднення у значенні, наведеному в пп. 14.1.230 ПКУ, електрогенераторні установки, що класифікуються за кодом 8502 згідно з УКТ ЗЕД.

Позаяк електрогенераторні установки, що класифікуються за кодом 8502 згідно з УКТ ЗЕД, тимчасово не належать до стаціонарних джерел забруднення, на них не потрібно отримувати дозвіл на викиди, передбачений у Законі «Про охорону атмосферного повітря».

Докладніше про це ми писали у матеріалах тут та тут.

Пальне для генератора можна зберігати без реєстрації платником акцизного податку. Докладніше про це ми писали в цій аналітиці, в розділі «Розширено можливості зберігання пального для генераторів», а також див. цю новину. Зокрема, у загальному випадку можна зберігати пальне, яке призначене виключно для генератора, у ємностях, загальна місткість яких не перевищує 2000 літрів – на період дії воєнного стану в Україні та протягом 30 днів з дня припинення або скасування дії воєнного стану на території України. Це правило діє на всій території України для всіх суб’єктів господарювання.

Якщо ОСББ планує придбавати пальне в оптових постачальників і зберігати його у ємностях, йому варто отримати ліцензію на зберігання пального. Хоча ОСББ не зобов’язане отримувати таку ліцензію (докладніше про це див. тут), звертаємо увагу на те, що постачальник пального не зможе зареєструвати акцизну накладну на оптовий продаж пального покупцю без ліцензії.

Якщо ОСББ буде придбавати пальне тільки вроздріб на АЗС, йому не потрібна буде ліцензія на зберігання пального.

***

Читайте також: Чи можна пальне для генератора використати для заправки авто?