Особливості нарахування амортизації приміщення, яке надається в оренду

ТОВ надає послуги оренди власних нежитлових приміщень. В одному з приміщень (торговий центр, 9000 кв.м.) багато орендарів, один з них звільнив частину приміщення (1170 кв.м.) в лютому, а через три місяці приміщення орендували інші орендарі. Окрім того, кілька місяців робився ремонт в коридорах і на сходових клітинах, який в обліку проведено як поліпшення приміщення, хоча ТЦ працював. Як нараховувати амортизацію?

Розгляд ситуації:

У даній ситуації надання приміщень в оренду є основним або одним з основних видів діяльності підприємства. Це означає, що дохід від таких операцій відображається на субрахунку 703 "Дохід від реалізації послуг", а собівартість - на субрахунку 903 "Собівартість реалізованих послуг". Відтак, виробнича собівартість наданих послуг, до складу якої відноситься і амортизація приміщень, відноситься на рахунок 23 "Виробництво".

Як відображаються витрати на рахунку 23?

Витрати на рахунку 23 можуть відображатися в розрізі кожного окремого орендаря або в цілому за всім торговим центром.

Згідно з пп. 4 НП(С)БО 16, об'єкт витрат - це продукція, роботи, послуги або вид діяльності підприємства, які потребують визначення пов'язаних з їх виробництвом (виконанням) витрат. Прямі витрати - це витрати, що можуть бути віднесені безпосередньо до конкретного об'єкта витрат економічно доцільним шляхом. Об'єкт витрат визначається обліковою політикою підприємства.

Варіанти обліку витрат:

  1. За видом діяльності: Якщо ТОВ власною обліковою політикою визначило об'єктом витрат з оренди вид діяльності (надання послуг з оренди), то на рахунку 23 воно не виділяє витрати на кожного окремого орендаря. В такому разі на рахунку 23 обліковуються всі витрати з оренди за одним об'єктом - "Послуги з оренди". Або можуть встановлюватися об'єкти витрат за кожним окремим торговим центром тощо. В такому разі, якщо торгових центрів, приміром, два, на рахунку 23 будуть два об'єкти витрат - перший і другий торговий центр. Для таких випадків вся нарахована орендна плата, в тому числі за приміщення, які тимчасово простоюють, і за приміщення, які ремонтуються, списується на рахунок 23. В кінці місяця вся виробнича собівартість, включаючи амортизацію за приміщення, які простоюють чи ремонтуються, списується на собівартість реалізованих послуг оренди: Дт 903 Кт 23;
  2. За кожним окремим приміщенням: Підприємство може встановити об'єктом витрат кожне окреме приміщення, яке орендується. В такому разі, якщо таких приміщень, приміром, 100, на рахунку 23 буде 100 окремих об'єктів витрат (фактично 100 окремих рядків). В такому разі амортизація таких приміщень нараховується за кожним об'єктом окремо. А амортизація приміщень загального використання (сходових клітин тощо) списується на рахунок 91 "Інші витрати", звідки розподіляється на прямі витрати - на кожен об'єкт витрат, який відображений на рахунку 23.

Амортизація окремих приміщень під час тимчасового простою, якщо облік ведеться за кожним окремим приміщенням:

Чинні НП(С)БО прямої відповіді на це питання не дають. У консультаціях фахівців з бухгалтерського обліку наводяться два можливі варіанти:

  • списувати витрати на рахунок 91 і розподіляти на інші об'єкти витрат;
  • списувати витрати на рахунок 949 "Інші витрати операційної діяльності".

На наш погляд, у даній ситуації доречніший перший варіант. Тому що всі окремі приміщення є частиною одного великого об'єкта, і оскільки об'єкт в цілому функціонує, приносить дохід, то і амортизація таких окремих приміщень має враховуватися в загальній собівартості діяльності з оренди всього приміщення (торгового центру).

Рекомендації

Згідно з ч. 2 ст. 6 Закону "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України. Тому може бути доречним для вирішення цього питання звернутися за консультацією до Мінфіну.