Оподаткування ПДФО, ВЗ роздачі подарункових наборів

ТОВ за замовленням клієнта надає рекламні послуги із виготовлення і доставки подарункових наборів фізособам. У набори вкладається продукція замовника, передана ним без переходу права власності на продукцію. До вартості послуг ТОВ входить вартість придбання упаковки, дизайну, робіт з пакування, доставки наборів. Як ТОВ оподатковувати ПДФО, ВЗ вартість переданих фізособам наборів?

На наш погляд, ТОВ не надає фізособам дохід, тому надані фізособам подарункові набори не оподатковуються ПДФО і ВЗ.

За умовами запитання ТОВ отримує від замовників продукцію, без переходу права власності на продукцію. Таким чином, право власності на продукцію залишається у замовників. Далі ТОВ несе витрати на дизайн упаковки, придбання упаковки, пакування, доставки наборів. Ці послуги надаються замовникам, а не фізособам, яким вручалися набори. Оплачуються послуги також замовниками.

В бухгалтерському обліку ТОВ операції з надання послуг відображаються проводками, наведеними в таблиці (цифри умовні).

Таблиця.

№пор.

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума

Дт

Кт

1

Отримано продукцію від замовника

023

-

15 000

2

Понесено витрати з надання послуг

23

631, 661, 651, 20

7 000

3

Надані послуги замовнику за актом

361

703

12 000

4

Списана отримана від замовника продукція

-

023

15 000

5

Нараховане ПЗ з ПДВ (якщо ТОВ платник ПДВ)

703

641

2 000

6

Дохід від наданих послуг віднесено на фінрезультати

703

791

10 000

7

Списана собівартість наданих послуг

903

23

7 000

8

Собівартість реалізації віднесена на фінрезультати

791

903

7 000

9

Отримана оплата від замовника

311

361

12 000

Тож, як видно з таблиці, витрати з надання подарункових наборів поніс замовник. Таким чином, саме замовник надав фізособам дохід. Тому він і повинен оподатковувати цей дохід ПДФО, ВЗ.

Як оподатковує дохід замовник, якщо він є суб’єктом оподаткування?

Про особливості оподаткування подарунків працівникам можна почитати тут, тут. Оподатковуваним доходом буде загальна вартість подарунку. За даними наведеного вище прикладу – 27 000 грн. (15 000 + 12 000).

Щоправда, можуть виникати питання щодо вартості продукції, за якою вона включається до оподатковуваного доходу – це може бути собівартість продукції чи ринкова вартість, тобто, вартість, за якою продукція продається на сторону.

В п. «е» пп. 164.2.17 ПКУ йде мова про звичайну ціну товару, послуги. За нормами пп. 14.1.71 ПКУ звичайна ціна – це договірна ціна, яка має відповідати ринковій ціні. В своїх численних консультаціях податкова служба пише, що звичайна ціна має бути не нижче ринкової. Тому для уникнення непорозумінь з податковою службою доречно брати ринкову вартість.

Хоча, на наш погляд, в розглядуваній ситуації для потреб оподаткування ринковою ціною цілком може бути собівартість продукції. Визначення ринкової ціни наведене в пп. 14.1.219 ПКУ:

  • ціна, за якою товари (роботи, послуги) передаються іншому власнику за умови, що продавець бажає передати такі товари (роботи, послуги), а покупець бажає їх отримати на добровільній основі, обидві сторони є взаємно незалежними юридично та фактично, володіють достатньою інформацією про такі товари (роботи, послуги), а також ціни, які склалися на ринку ідентичних (а за їх відсутності - однорідних) товарів (робіт, послуг) у порівняних економічних (комерційних) умовах.

Тобто, при визначенні ринкової ціни визначаються порівнянні економічні умови. Надання фізособам товарів (продукції) як подарунків, є такими особливими умовами в контексті розглядуваної ситуації.

Можна доводити навіть, що звичайна ціна в даному випадку складає 0 грн, адже товари (продукція) надаються безоплатно. А тому ціна 0 грн і є договірною ціною. Щоправда, такий варіант навряд чи влаштує податкову службу. Тому він штрафонебезпечний.

Оподаткування наданих подарунків непрацівникам таке саме, як і працівникам. Єдине виключення – подарунки непрацівникам не оподатковуються ЄСВ.

Як оподатковуються подарунки, в разі якщо замовник фізособа – не суб’єкт господарювання?

В такому разі фізособи, які отримали подарунки, на наш погляд, повинні самостійно утримати ПДФО і ВЗ, подавши декларацію про майновий стан і доходи до податкової служби за своїм місцем проживання. Правила оподаткування такі самі, як в разі оподаткування подарунків непрацівникам. Декларація подається до 1 травня року, наступного за роком, в якому отримано доходи. А податки сплачуються до бюджету до 1 серпня року, в якому подано декларацію. Про подання декларації і сплату податків можна почитати тут.