Оподаткування доходу фізособи, яка змінила податкове резидентство

Фізособа - громадянин України є власником корпоративного інвестиційного фонду. Як зміниться оподаткування доходів цієї фізособи при зміні податкового резидентства (громадянство України зберігається)?

Як зміниться оподаткування

Платниками ПДФО в ст. 162 ПКУ названі, серед іншого:

  • фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;
  • фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Тобто, якщо фізособа є резидентом України, то в Україні вона є платником податків (ПДФО і ВЗ) щодо доходів як з джерела їх походження з України, так і іноземних доходів.

Особливості оподаткування іноземних доходів наведені в пп. 170.11 ПКУ. Про такі особливості можна почитати тут.

Якщо ж така особа змінить податкове резидентство і стане в Україні нерезидентом, то в Україні вона буде платником податків (ПДФО і ВЗ) тільки щодо доходів із джерелом походження в Україні. А з іноземних доходів не сплачуватиме ПДФО і ВЗ.

Особливості оподаткування нерезидентів встановлені пп. 170.10 ПКУ. Детально про таке оподаткування можна почитати, приміром, тут.

Як визначити податкове резидентство

Визначення поняття «фізична особа – резидент» наведено в пп. «в» пп. 14.1.213 ПКУ.

Ми аналізували це питання, приміром, тут, тут, тут.

Наприклад, якщо особа перебуває в іноземній державі більше 183 днів протягом року, вона може бути податковим резидентом такої іноземної держави.

Або якщо фізособа має місце постійного проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом такої держави, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв'язки (центр життєвих інтересів) в такій державі.

А тут ми зазначали, що немає встановленої законом процедури, за якою чітко визначена дата, з якої особа втрачає резидентство однієї країни і набуває резидентствоіншої країни. Може навіть бути, що податкові органи України вважатимуть фізособу резидентом України, а податкові органи іноземної країни – резидентом такої іноземної країни. В такому разі потрібно подавати заяву до податкового органу однієї з таких країн для того, щоб податкові органи узгодили між собою, податковим резидентом якої країни фізособа є. А також узгодили дату, з якої фізособа стала резидентом іншої країни.