Оплата заміни іншого працівника

Хворіє вчитель історії (друга категорія), а його заміняє вчитель математики (вища категорія, старший вчитель). При цьому цей вчитель математики не звільняється від виконання власних трудових обов’язків. Як оплатити цю заміну?

В цьому випадку оплата праці працівника, який виконує трудові обов’язки іншого під час його тимчасової відсутності, залежить від того, як буде документально оформлена така заміна.

У випадку, якщо в цей період працівник виконує і власні обов’язки, і обов’язки іншого працівника (що не входить в його трудові обов'язки за посадовою інструкцією), можливі лише два варіанти:

  • сумісництво;
  • суміщення посад.

Сумісництвом вважається виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж або іншому підприємстві, в установі, організації або у роботодавця - фізичної особи. Працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу. Це прописано у ст. 102-1 КЗпП.

Сумісництво може бути і тимчасовим, тобто, наприклад, вчитель математики на певний строк приймається ще і на посаду вчителя історії. І в такому випадку за кожною посадою буде свій оклад, своє нарахування зарплати (в залежності від фактично відпрацьованого часу та інших показників, зокрема, проведеної атестації за кожною з посад окремо, тощо).

Але якщо вчитель історії відсутній не тривалий час (наприклад, кілька днів, або тижнів), то, можливо, укладати із вчителем математики ще один трудовий договір за внутрішнім сумісництвом і недоречно. В такому випадку можна обійтися і суміщенням посад (це вирішується за згодою сторін).

Суміщення посад регулюється ст. 105 КЗпП, яка говорить: працівникам, які виконують на тому ж підприємстві, в установі, організації поряд з своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткову роботу за іншою професією (посадою) або обов'язки тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи, провадиться доплата за суміщення професій (посад) або виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника.

Сама ж ст. 105 КЗпП говорить, що розміри доплат за суміщення професій (посад) або виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника встановлюються на умовах, передбачених у колективному договорі.

При цьому Постановою КМУ від 30.08.2002 р. №1298 визначено, що працівникам за суміщення професій (посад) встановлюється доплата у розмірі до 50 відсотків посадового окладу за основною посадою.

Зверніть увагу: цей вид доплат (за суміщення посад) не встановлюються керівникам бюджетних установ, закладів та організацій, їх заступникам, керівникам структурних підрозділів цих установ, закладів та організацій, їх заступникам.

Тобто, наприклад, якщо директор школи вирішить виконувати обов’язки тимчасового відсутнього вчителя, то суміщення посад в такому випадку не оформлюється, а оформлюється внутрішнє сумісництво (окремий строковий трудовий договір на посаду вчителя). Докладно про це йдеться у листі Мінсоцполітики від 21 червня 2010 р. № 514/13/155-10.