Оплата операції фізособі: податкові наслідки

Підприємство хоче оплатити медичну операцію фізичній особі, яка не є її працівником. Які податкові наслідки у підприємства та фізичної особи? Як оформити оплату?

Оформлення та документи

Матеріальна допомога на лікування фізособі надається підприємством на підставі наступних документів:

  • заяви з проханням укласти договір із закладом охорони здоров'я та оплатити за цим договором вартість лікування;
  • видати наказ;
  • укласти договір безпосередньо із медичним закладом (у разі позитивного рішення підприємства (благодійника));
  • на підставі рахунку медзакладу чи згідно з договором перерахувати гроші на розрахунковий рахунок закладу;
  • отримати документи, що підтверджують лікування у даному медзакладі та витрати на його проведення: договір, медичний висновок, чеки, касові ордери тощо.

Оподаткування

Цільова допомога на лікування, перерахована безпосередньо закладу охорони здоров'я, не включається до оподатковуваного доходу фізособи на підставі пп. «а» пп. 170.7.4 ПКУ.

При цьому сума такої допомоги законодавчо не обмежена. Із суми допомоги, що перерахована безпосередньо медзакладу, ПДФО та військовий збір не утримується.

Звертаємо увагу на перелік виключень, наведений у цьому ж пп. «а» пп. 170.7.4 ПКУ – тобто витрат, які не звільняються від оподаткування. Зокрема, це косметичне лікування або косметична хірургія, лікування венеричних захворювань, тютюнової чи алкогольної залежності та інше.

Матеріальна допомога на лікування, що перерахована закладу охорони здоров'я відображається у Додатку 4ДФ єдиної звітності за ознакою «169».

Якщо ж хоча би одну з вищезазначених умов не виконано, то допомога на лікування підлягатиме оподаткуванню ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%.

Оподатковувана сума допомоги відображатиметься у Додатку 4ДФ єдиної звітності за ознакою «126».

На кошти, перераховані медичному закладу на оплату операції фізособі ЄСВ не нараховується, оскільки така виплата не входить до фонду оплати праці.

Як випливає із вищевказаного, якщо дотримуватися всіх умов щодо оплати коштів на операцію фізособі, жодних податкових наслідків для обох сторін не буде.

Якщо підприємство – платник коригує фінрезультат, воно повинно взяти до уваги пп. 140.5.10 ПКУ, який дозволяє не збільшувати фінрезультат на такі витрати.