Оплата нерезидентом участі українського підприємства у виставці – які наслідки?

Підприємство купує обладнання для грального бізнесу у нерезидента і продає його на території України. В Києві проходила міжнародна виставка з грального бізнесу. Участь у виставці оплатив нерезидент, потім він виставляє підприємству інвойс, в якому описує, за що було проплачено (оренда стенда, тимчасове ввезення обладнання, участь в конференції, навчання персонала тощо.). Які ще документи, крім інвойсу, потрібні, і що буде з ПДВ?

Інвойс як первинний документ

Щодо інвойсів як первинних документів податківці висловлювалися ще в 2017 році.

Рахунок-фактура (інвойс) може вважатися первинним документом, але для цього, безумовно, він повинен містити всі обов’язкові реквізити, названі в ст. 9 Закону про бухоблік і п. 2.4 Положення №88. Підтверджує це і Мінфін у листах від 16.02.2017 р. №31-11410-06-5/4339 та від 22.08.2017 р. №35210-07/23-3364/2658. Водночас, він додає ще одну умову для набуття рахунком-фактурою (інвойсом) статусу "первинки". Так, первинним документом рахунок-фактура (інвойс) стане лише після його оплати. Документами, що підтверджують оплату, можуть бути платіжне доручення, розрахунковий чек, касовий чек, розрахункова квитанція, виписка з карткового рахунку, квитанція до прибуткового касового ордера тощо.

Тож в даному випадку при оплаті інвойса він буде відповідати вимогам до первинного документа і тому буде підставою для включення до витрат. Крім цього, не будуть зайвими документи, які підтверджують фактичну участь підприємства у виставці, які можливо оформлялися під час участі. Вони можуть бути додані до інвойсу.

Оподаткування ПДВ

Оскільки все це оплатив нерезидент, то для підприємства це формально виглядає як послуга від нерезидента. Перш за все потрібно визначити місце постачання цієї послуги. В даному випадку застосовується пп. 186.2.3 ПКУ, за яким місцем постачання послуг, зокрема, є місце фактичного надання послуг, що надаються для влаштування платних виставок. Оскільки виставка проходила в Україні, то послуга надана на митній території України.

Оподаткування ПДВ таких послуг регламентоване ст. 208 ПКУ. Відповідно до пп. 208.2 ПКУ отримувач послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, нараховує ПДВ за основною ставкою 20% на базу оподаткування, визначену згідно з пп. 190.2 ПКУ.

Відповідно до пп. 190.2 ПКУ для послуг, які постачаються нерезидентами на митній території України, базою оподаткування є договірна (контрактна) вартість таких послуг з урахуванням податків та зборів, за винятком ПДВ, що включаються до ціни постачання відповідно до законодавства. Визначена вартість перераховується в національну валюту за валютним (обмінним) курсом НБУ на дату виникнення податкових зобов'язань.

Докладніше про ПДВ на послуги від нерезидента читайте тут, тут, тут та тут.