Оплата лікарняних під час відпустки без збереження заробітної плати

Чи має право працівник на оплату листка непрацездатності (лікарняного), якщо період хвороби повністю або частково припав на час його перебування у відпустці без збереження заробітної плати?

Ні, лікарняні, що припадають на період відпустки без збереження заробітної плати, оплаті не підлягають. Основна мета допомоги по тимчасовій непрацездатності — це компенсація втраченого заробітку за період хвороби. Оскільки під час відпустки "за свій рахунок" працівник і так не отримує заробітну плату, то відсутній і заробіток, який потрібно компенсувати.

Ця норма прямо передбачена п. 5 ч. 1 ст. 16 Закону №1105, допомога по тимчасовій непрацездатності не надається за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв’язку з навчанням.

На практиці можуть виникнути дві ситуації, які слід розглядати окремо.

Хвороба повністю припадає на період відпустки без збереження зарплати

Якщо працівник захворів і повністю одужав протягом терміну своєї відпустки за власний рахунок, то весь період тимчасової непрацездатності не оплачується. Працівник просто повертається до роботи в день, наступний за днем закінчення відпустки.

Хвороба починається під час відпустки і продовжується після її закінчення.

У такому випадку оплата лікарняного здійснюється частково:

  • дні хвороби, що припали на період відпустки без збереження зарплати, — не оплачуються;
  • дні хвороби, що настали після дати закінчення відпустки, — підлягають оплаті на загальних підставах.

Висновки:

Лікарняний, що припадає на період відпустки без збереження заробітної плати, не оплачується. Це пов'язано з тим, що допомога по тимчасовій непрацездатності покликана компенсувати втрату заробітку, а під час такої відпустки заробіток відсутній.

Якщо хвороба продовжується і після закінчення відпустки, оплата лікарняного починається з дня, коли працівник мав вийти на роботу.