Обов’язок подання Звіту про ТЦУ при фінансуванні представництва нерезидентом

Інжинірінгова компания (зареєстрована у Німеччині з власниками - громадянами Німеччини) займається розробками та проєктуванням. Компанія існує 20 років. Ця материнська компанія має представництво у Києві (постійне представництво). Представництво займаеться моніторингом, аналізом украінського ринку. Протягом всього часу існування представництво не веде ніякої комерційной діяльності, не отримє прибуток, нічого не продає та не пропонує. Представництво існує 12 років. Всі кошти, які представництво отримує від материнськоі компаніі використовуються на ФЗП та утримання офісу. У 2023 році сума, отримана представництвом від материнської компанії для фінансування утримання офісу та виплати співробітникам зарплати та зарплатних податків, склала більше 10 млн грн. Звіт про трансфертне ціноутворення при цьому не був поданий. Чи зобов'язана материнська компанія (нерезидент) або його представництво подати звіт про трансфертне ціноутворення? Якщо так, то які можуть бути санкції з боку ДПС?

Так, у даному випадку існує висока ймовірність виникнення обов'язку подати Звіт про контрольовані операції. Господарські операції між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні визнаються контрольованими, якщо їх обсяг перевищує 10 млн грн за рік (пп. 39.2.1.7 ПКУ).

Для таких операцій загальний критерій доходу платника податків у 150 млн грн не застосовується.

Фінансування, отримане представництвом від материнської компанії для покриття витрат на заробітну плату та утримання офісу, розглядається як внутрішньогосподарські розрахунки, що є господарськими операціями для цілей трансфертного ціноутворення (ТЦУ) (пп. "д" пп. 39.2.1.4 ПКУ). Оскільки сума фінансування у 2023 році перевищила 10 млн грн, така операція вважається контрольованою.

Формально, обов'язок подання Звіту покладається на нерезидента, але подається він за місцем податкового обліку постійного представництва в Україні (пп. 8 розд. I Порядку №8).

За неподання Звіту про контрольовані операції за 2023 рік передбачено штраф у розмірі 300 прожиткових мінімумів для працездатної особи, встановленого на 1 січня звітного року, що становило 805 200 грн (пп. 120.3 ПКУ). Сплата штрафу не звільняє від обов'язку подати сам звіт.