Облік відходів будівництва

Підприємство, платник ПДВ, розпочало будівельні роботи. В процесі роботи утворився бій цегли, який було реалізовано. Як відобразити це в обліку?

Відходи будівництва та знесення – відходи, що утворилися внаслідок діяльності з капітального ремонту, будівництва або знесення будівель і споруд (ч. 8 ст. 1 Закону про управління відходами).

Суб’єкти господарювання, що здійснюють будівництво, зобов’язані забезпечити роздільне збирання відходів будівництва, їх облік та передачу суб’єктам господарювання у сфері управління відходами для забезпечення їх оброблення. Відходи будівництва та знесення, що не є небезпечними, підлягають підготовці до повторного використання, рециклінгу, іншому матеріальному відновленню, включаючи зворотне заповнення (ст. 13 Закону про управління відходами)

Рециклінг – операція з відновлення, у результаті якої відходи переробляються у продукцію, матеріали або речовини для їх використання за первинною або іншою метою.

З погляду можливості повторного використання у діяльності всі відходи можна поділити на дві категорії: зворотні та незворотні відходи. У будівництві прикладом незворотніх відходів є будівельне сміття. Визначення зворотніх відходів наведено в Методичних рекомендація обліку запасів як зворотні відходи виробництва.

Зворотні відходи виробництва – це залишки сировини, матеріалів, напівфабрикатів та інших видів матеріальних цінностей, що утворилися у процесі виробництва продукції (робіт, послуг), втратили повністю або частково споживчі властивості початкового матеріалу (хімічні та фізичні) і через це використовуються з підвищеними витратами (зниженням виходу продукції) або зовсім не використовуються за прямим призначенням. Прикладами відходів виробництва можуть бути стружка, обрубки металу, обрізки тканини тощо (п. 2.13 Методичних рекомендацій обліку запасів).

На думку автора, для цілей обліку це визначення може бути взяте за основу для всіх відходів, які утворюються в процесі діяльності підприємства, адже ключовим моментом є можливість їх використання з метою отримання економічних вигід.

Також звертаємо увагу, що якщо б основним видом діяльності підприємства було будівництво, то витрати накопичувалися саме на витратному рахунку 23 «Виробництво». За своєю суттю процес будівництва є виробничим процесом, результат якого необоротний актив.

Щодо наведеної умови зворотними відходами для підприємства є бій цегли.

Бій цегли – це вторинний матеріал, що є результатом руйнування цегли на певну фракцію (при порушенні технології виробництва, будівництві нових та знесенні старих будівель та інше) і використовуються для виробництва бетону, облаштування дренажу, заповнення порожнин (котлованів, траншей) та інше. Для цілей відображення в обліку ці матеріали відповідають визначенню «запаси» (п. 4 НПСБО 9) та обліковуються у кількісному і вартісному виразі .

Первісна вартість запасів, що надійшли на склад від забракованих виробів та зворотних відходів виробництва, ліквідації основних засобів, визначається за чистою вартістю реалізації, якщо такі запаси призначені для реалізації, або в оцінці їх можливого використання (п. 2.13 Методичних рекомендацій обліку запасів).

Чиста вартість реалізації запасів визначається як очікувана ціна реалізації запасів в умовах звичайної діяльності за вирахуванням очікуваних витрат на завершення їх виробництва та реалізацію (п. 2.23 Методичних рекомендацій обліку запасів).

Відповідно до наведеної умови підприємство отримало в результаті будівництва бій цегли і не проводило додаткових маніпуляцій. Тому первісною вартістю є очікувана вартість реалізації цих запасів, тобто їх справедлива вартість.

Якщо відходи (бій цегли) утворилися в процесі будівництва:

Дт 151 Кт 205 або 209 – методом сторно на очікувану вартість реалізації відходів. Рахунок 205 або 209 обирається залежно від можливостей використання відходів як будматеріалів або інших матеріалів.

Реалізація відходів:

Дт 361 Кт 712 – реалізовано відходи;

Дт 712 Кт 641/н – нараховано ПДВ, складено ПН;

Дт 641/н Кт 641/з – зареєстровано ПН;

Дт 943 Кт 205 або 209 – списано собівартість відходів;

Якщо відходи отримано в процесі демонтажу перед буівництвом:

Дт 205 або 209 Кт 746* - оприбутковано відходи

*Матеріали, отримані при розбиранні і демонтажу основних засобів, що ліквідуються, оприбутковуються з визнанням іншого доходу і зарахуванням на рахунки обліку матеріальних запасів (п. 44 Методичних рекомендацій з бухобліку основних засобів).

Звертаємо увагу, що операції з постачання відходів як вторинної сировини (за винятком відходів і брухту чорних і кольорових металів) підлягають оподаткуванню ПДВ на загальних підставах за основною ставкою ПДВ – див. відповідь у ЗІР (101.04): «Як оподатковуються ПДВ операції з постачання відходів як вторинної сировини (за винятком відходів і брухту чорних і кольорових металів)?»

Додатково читайте:

Ліквідація будівлі — куди витрати?

Відходи на підприємстві: облік, екоподаток