Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток

ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?

Документальне оформлення

ДПС у своїй консультації визначає рекомендований перелік документів щодо оформлення надання благодійної допомоги:

1) Лист-запит/прохання щодо надання допомоги із зазначенням виду благодійної допомоги та її цільового призначення; або лист-пропозиція від підприємства, в якому висловлюється бажання добровільно надати допомогу, зазначити її вид та цілі, на які буде спрямовано таку допомогу. У такому разі варто також отримати відповідь про згоду на отримання такої допомоги;

2) Погодження керівником надання благодійної допомоги у відповідному наказі по підприємству, де зазначити:

  • ціль надання допомоги;
  • вид допомоги, її розмір;
  • реквізити отримувача допомоги;
  • осіб, відповідальних за передання допомоги;

3) Передача благодійної допомоги кінцевому набувачу: у випадку передачі товарів (послуг) – фіксується актом приймання-передачі благодійної допомоги, в якому обов’язково зазначаємо:

  • назву документа;
  • реквізити сторін;
  • ціль, зміст та обсяг операції;
  • дату складання, підписи сторін.

Надавши допомогу, ТОВ погодилося з умовами передачі, зазначеними у листі, тому, на нашу думку, достатньо листа-прохання та акту приймання-передачі матеріалів. Проте, ДПС додатково виділяє наказ. Тож ТОВ вирішує самостійно, чи складати його.

Детально питання документування ми розглядали тут.

ПДВ

Пунктом 32-1 підрод 2 розд. ХХ ПКУ визначено, що не є постачанням товарів та послуг операції з безоплатної (без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації) передачі/надання товарів та послуг ЗСУ, НГУ, СБУ, СЗРУ, ДПСУ, МВС України, ДСНС, УДО України, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, добровольчим формуванням територіальних громад, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, а також на користь центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/або закладів охорони здоров’я державної, комунальної власності, та/або структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, крім випадків, якщо такі операції з постачання товарів та послуг оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ. При такій передачі пп. 198.5 ПКУ не застосовується, тобто компенсуюче ПЗ нараховувати не потрібно.

В переліку отримувачів п. 32-1 підрод 2 розд. ХХ ПКУ виділено установи або організації, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

У своєму роз’ясненні щодо застосування пп. 69.6 ПКУ податківці визначили, що до установ або організацій, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, відносяться саме бюджетні установи.

Пунктом 12 ч. 1 ст. 2 БКУ бюджетні установи – це органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими організаціями (див. консультацію ДПС).

Вірогідніше всього такий підхід буде застосовано і для пп. 32-1 підрод 2 розд. ХХ ПКУ.

Бюджет об’єднаної територіальної громади розробляється з урахуванням особливостей підготовки місцевих бюджетів, визначених бюджетним законодавством (див. ч. 9 ст. 8 Закону про добровільне об’єднання територіальних громад).

У ст. 64 БКУ наведено склад доходів загального фонду бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад. Основна частина доходу – це податки та субвенції (дотації місцевим бюджетам з державного).

При цьому ОТГ є неприбутковою організацією за кодом 031-бюджетні установи.

Враховуючи зазначене, на нашу думку, безоплатна передача товару ОТГ не є постачанням відповідно до п. 32-1 підрод 2 розд. ХХ ПКУ і відповідно нараховувати податкові зобов’язання відповідно до пп. 198.5 ПУ не потрібно.

Податок на прибуток

Вартість безоплатно наданих матеріалів включається у витрати підприємства за правилами бухобліку (Дт 949 Кт 28) і зменшує фінансовий результат до оподаткування (Дт 791 Кт 949), який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

У «малодохідників» коригування фінансового результату не буде.

А от «високодохідники» так як товар передається неприбутковій установі повинні врахувати пп.140.5.9 ПКУ. Разом з тим податкова різниця за пп. 140.5.9 ПКУ не застосовується щодо товарів, які передані установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони держави (див. пп. 69.6 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

Отже, при безоплатній передачі матеріалів ОТГ коригувати фінансовий результат не потрібно.