Облік продажу фінінвестицій за номінальною вартістю

У 2012 році ТОВ увійшло в статутний капітал іншого ТОВ вартістю 500 тис. грн. Облік здійснюється за методом участі в капіталі. У 2013 році дооцінка склала 50 тис. грн, а у 2014 уцінка 550 тис. грн. Наразі інвестиції було дооцінено на 20 тис. грн та планується реалізувати. В якому розмірі виникне дохід у підприємства в бухгалтерському обліку?

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(с)БО або МФСЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

При цьому, нормами розділу III ПКУ не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування за операціями з переоцінки (дооцінки, уцінки) корпоративних прав, виражених в іншій, ніж цінні папери, формі. Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.

А за правилами бухгалтерського обліку (п. 12 НП(с)БО 12) балансова вартість фінансових інвестицій збільшується (зменшується) на суму, що є часткою інвестора в чистому прибутку (збитку) об'єкта інвестування за звітний період, із включенням цієї суми до складу доходу (втрат) від участі в капіталі.

Відповідно, зменшення балансової вартості фінінвестицій за методом участі у капіталі відображається записом Дт 961 Кт 141, а збільшення Дт 141 Кт 721. Отже, при збільшенні балансової вартості фінінвестицій у поточному періоді до 20 тис. грн у підприємства виникає дохід, який в подальшому враховується при визначенні фінрезультату до оподаткування.

Що ж до подальшого продажу такої частки, то згідно п. 5 НП(с)БО 15 дохід визнається у розмірі договірної вартості такої частки. Оскільки частка продається за номінальною вартістю 20 тис. грн, то відповідно у підприємства виникає дохід у сумі коштів, яку має йому сплатити покупець такої частки – 20 тис. грн (Дт 377 Кт 741). Разом з цим, балансова вартість фінінвестицій списується до складу витрат (Дт 352 Кт 141 та Дт 971 Кт 352). Тобто, в загальному результат від продажу корпоративних прав за номінальною вартістю є нульовим.