Облік і оподаткування зменшення СК на частку померлих учасників
ТОВ на єдиному податку та ПДВ зменшило статутний капітал на суму часток померлих учасників, спадкоємці яких не виявили бажання вступити до товариства. Як відобразити в бухгалтерському обліку зменшення статутного капіталу? Які податкові наслідки виникають при зменшенні статутного капіталу в такому випадку?
Бухгалтерський облік
Відповідно до Інструкції №291 на рахунку 45 «Вилучений капітал» ведеться облік вилученого капіталу, у разі викупу власних акцій (часток) у акціонерів з метою їх перепродажу, анулювання (зменшення статутного капіталу) тощо.
За дебетом рахунку 45 «Вилучений капітал» відображається фактична собівартість акцій власної емісії або часток, викуплених господарським товариством у його учасників, за кредитом - вартість анульованих або перепроданих акцій (часток).
Причому, для господарської операції вилучення частки в СК, на наш погляд, слід застосовувати субрахунок 452 «Вилучені вклади й паї».
Відповідно до п. 28 НП(С)БО 13 прибуток (збиток) від продажу, випуску або анулювання інструментів власного капіталу емітент відображає збільшенням (зменшенням) додаткового вкладеного капіталу.
Відповідно до Інструкції №291 на субрахунку 421 «Емісійний дохід» відображається прибуток (збиток) від продажу, випуску або анулювання інструментів власного капіталу.
З наведеного вище, на наш погляд, випливає, що вилучення й анулювання частки в СК померлого учасника відображається проводками:
• Дт 401 Кт 425 – вилучення частки;
• Дт 425 Кт 421 – анулювання частки.
Податкові наслідки
Єдиний податок.
За нормами пп. 2 п. 292.1 ПКУ доходом платника ЄП юрособи є будь-який дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 ПКУ.
А в п. 292.3 ПКУ наведені такі види доходу:
• безоплатно отримано товари, послуги на підставі письмового договору дарування чи іншими подібними договорами;
• сума кредиторської заборгованості, за якою минув термін позовної давності;
• вартість реалізованих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг), за які отримана попередня оплата (аванс) у період сплати інших податків і зборів, встановлених ПКУ.
Анульована частка не є доходом у грошовій формі і не є доходом у матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ.
Тому, на наш погляд, відсутні підстави включати вартість анульованої частки до складу оподатковуваного доходу платника ЄП групи 3.
Окрім того, в бухгалтерському обліку вартість анульованої частки збільшує додатковий капітал, і не збільшує дохід.
Але думка податкової служби з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.
Податок на додану вартість.
Господарська операція анулювання частки в СК не є операцією постачання товарів, послуг. Тому, на наш погляд, така господарська операція не впливає на оподаткування ПДВ.