Облік і оподаткування прощення боргу за векселем

ТОВ А, платник податку на прибуток без застосування різниць, видало вексель товариству В, яке згодом перепродало його фізособі. Фізособа має намір простити борг за векселем ТОВ А. Які податкові наслідки виникнуть у ТОВ А та фізособи при прощенні боргу за векселем? Чи будуть наслідки з ПДВ?

У фізособи не буде податкових наслідків, тому що вона не отримує дохід від такої операції.

У юрособи видача векселя в рахунок оплати за отримані товари, послуги відображається проведенням:

  • Дт 631 Кт 621 (якщо вексель короткостроковий) чи 511 (якщо вексель довгостроковий).

Якщо на чергову дату балансу до погашення довгострокового векселя залишається менше року, він переводиться до складу поточної заборгованості:

  • Дт 511 Кт 61.

Прощення боргу у юрособи-боржника відображається проведенням:

  • Дт 61, 621 Кт 719.

Дохід від прощеної заборгованості збільшує фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток.

Чи є підстави якимось чином коригувати податковий кредит за придбаними товарами, в оплату яких був виданий вексель, заборгованість за яким простили?

На наш погляд, немає підстав.

Коригування податкового кредиту здійснюється лише у випадках, коли відбувається зміна вартості поставлених товарів або послуг (зменшення вартості, повернення товарів тощо) (див. ст. 192 ПКУ). У даному випадку ані вартість, ані кількість отриманих товарів, послуг не змінюється, тому відсутні підстави коригування податкового кредиту.

Окрім того, відсутні і підстави для нарахування компенсуючого ПДВ за пп. 198.5 ПКУ, тому що придбані товари не використовувалися в неоподатковуваних операціях, які зазначені в цьому пункті, в тому числі не використовувалися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

За придбані товари, послуг оплата проведена векселем. А от вже заборгованість за векселем прощена. Причому операція прощення заборгованості за векселем не є операцією постачання, тому підстав для нарахування ПДВ, на наш погляд, немає.

Але думка податкової служби з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.