Облік і оподаткування податком на прибуток отриманих дивідендів

ТОВ, платник податку на прибуток, отримав дивіденди від емітента резидента України, інвестиційної компанії. Які особливості бухгалтерського обліку, оподаткування податком на прибуток?

Бухгалтерський облік

Загальне правило

За загальним правилом, нараховані дивіденди в обліку інвестора (особи, яка отримує дивіденди) на дату прийняття рішення емітентом про виплату дивідендів, що підтверджується, як правило, протоколом зборів засновників, відображаються проведенням:

  • Дт 373 Кт 731.

Отримання дивідендів на банківський рахунок:

  • Дт 311 Кт 373.

Якщо облік ведеться за методом участі в капіталі (МУК).

Але якщо ТОВ обліковує фінансову інвестицію (внесок до СК) за методом участі в капіталі, то облік буде дещо іншим. Детально це питання ми розглядали тут.

Якщо емітент отримує прибуток, то збільшення частки інвестора в чистому прибутку відображається проведенням:

  • Дт 141 Кт 721.

А нараховані дивіденди, які має отримати інвестор, відображаються так:

  • Дт 373 Кт 141.

Отримання дивідендів:

  • Дт 311 Кт 373.

Податок на прибуток

Якщо бухоблік ведеться за загальним правилом

Нараховані дивіденди збільшують фінрезультат до оподаткування (Дт 731 Кт 79), який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

Якщо підприємство (ТОВ) коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, то в даній ситуації може застосовуватися різниця за пп. 140.4.1 ПКУ.

Згідно з цією нормою, фінрезультат до оподаткування зменшується на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті на його користь від інших платників цього податку (крім інститутів спільного інвестування та платників, прибуток яких звільняється від оподаткування відповідно до положень цього Кодексу, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування).

Тобто, якщо інвестиційна компанія емітент, яка виплачує дивіденди, є платником податку на прибуток, фінрезультат до оподаткування зменшується на суму нарахованих дивідендів. Така різниця відображається в рядку 3.2.3.1 додатку РІ до декларації з податку на прибуток.

Але ця різниця не застосовується, якщо емітент є інститутом спільного інвестування, або є платником податку на прибуток, прибуток яких звільняється від оподаткування відповідно до положень ПКУ, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування.

Якщо би емітент був нерезидентом, то могли би застосовуватися податкові різниці за пп. 140.4.2 чи пп. 140.4.3 ПКУ.

Якщо бухоблік ведеться за методом участі в капіталі.

Вище ми зазначили, що отримання емітентом прибутку в бухобліку інвестора відображається проведенням: Дт 141 Кт 721. Таким чином, фінрезультат до оподаткування інвестора (особи, яка отримує дивіденди) збільшується (Дт 721 Кт 79).Підкреслимо – збільшується не на суму нарахованих дивідендів, а на суму всього прибутку, в частині, що стосується інвестора.

Причому, якщо підприємство (ТОВ) коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, то в даній ситуації може застосовуватися різниця за пп. 140.4.1 ПКУ.

Згідно з цією нормою, фінрезультат до оподаткування зменшується на суму нарахованих доходів від участі в капіталі інших платників податку на прибуток підприємств, платників єдиного податку.

Тобто, якщо емітент є платником податку на прибуток чи платником ЄП, у інвестора застосовується ця різниця – фінрезультат до оподаткування зменшується на суму, відображену проведенням Дт 721 Кт 79.

А сума нарахованих дивідендів в бухгалтерському обліку не впливає на дохід чи витрати інвестора, тому вона не впливає і на податковий облік податком на прибуток.

Детальніше про оподаткування можна почитати тут.