Нюанси оподаткування ПнВК оплати послуг, наданих нерезидентом резиденту

ТОВ-платник ПнВК орендує у нерезидента сервер та використовує програмне забезпечення. Оплата проводиться з корпоративної картки. Як дана операція оподаткується ПнВК?

Під оподаткування ТОВ – платника на виведений капітал потрапляє не фінансовий результат, як у звичайних платників податку на прибуток, а певні операції – виплати в період їх здійснення. Тобто потрібно розглянути кожну виплату окремо з урахуванням норм ПКУ і врахувати пп. 141.4 ПКУ щодо оподаткування доходів нерезидента. Сплачений податок з доходів нерезидента з конкретних операцій буде враховуватися у сплату ПнВК за такими операціями, у сумі, яка не перевищує суму ПнВК (пп. 137.10.1 ПКУ). Тобто якщо ТОВ сплатить податок з доходів нерезидента 15%, а ПнВК 9%, то зарахувати в сплату ПнВК можна тільки 9%, інші 6% -будуть сплачені в бюджет як податок з доходів нерезидента і не можуть бути зараховані як переплата за ПнВК в майбутніх перодах.

Відповідно до наведеної умови у ТОВ:

1. Оренда сервера (хостинг) може бути ідентифікована як надання рухомого майна в оренду чи отримання інформаційних послуг

Спершу визначимо, коли у нас є об’єкт оподаткування податком з доходів нерезидента.

Оренда сервера може бути ідентифікована як дохід нерезидента у вигляді:

  • лізингової/орендної плати, що вноситься резидентами або постійними представництвами на користь нерезидента — лізингодавця/орендодавця за договорами оперативного лізингу/оренди (пп. «ґ» пп. 141.4.1 ПКУ);
  • інших доходів від провадження нерезидентом госпдіяльності на території України, крім доходів у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, переданих, виконаних, наданих резидентові (постійному представництву іншого нерезидента) від такого нерезидента, зокрема вартості послуг із міжнародного зв’язку чи міжнародного інформаційного забезпечення (пп. «к» пп. 141.4.1 ПКУ).

На думку консультанта під оренду підпадають два види хостингу: co-location та виділений сервер. Більш детально ми писали «Працівник платить за хостинг». Тобто об’єктом оподаткування можуть бути платежі за фізичну оренду сервера, за умови що місце розташування об’єкта оренди — на території України. А от інформаційні послуги, на наш погляд, не оподатковуються згідно з пп. «к» пп. 141.4.1 ПКУ. Позаяк дохід нерезидентові виплачується за надані послуги.

В свою чергу, такі послуги не є об’єктом оподаткування ПнВК у разі, якщо:

  • результати робіт (послуг) отримано до моменту здійснення оплати, або протягом 365 календарних днів, або в інші більші строки за дозволом Мінекономіки;
  • оплата електронних послуг (у тому числі за моделями хмарних послуг IaaS, PaaS, SaaS) здійснюється у вигляді фіксованого платежу за надання таких послуг на умовах передплати (підписки).

В інших випадках у ТОВ буде ПнВК.

2. Використання ПЗ як надання послуг або виплата роялті

В загальному порядку роялті є об’єктом оподаткування ПнВК, окрім роялті, які виплачуються іншому резиденту- платнику ПнВК або фізособі, за умови якщо утримано ПДФО (пп. 141.9-1.2.10 ПКУ).

Звертаємо увагу, що виплата роялті нерезиденту, який відповідає умовам пп. 135.2.1.13 ПКУ оподатковується ПнВК в повному обсязі, зокрема:

  • нерезидентам, що зареєстровані у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого КМУ відповідно до пп. 39.2.1.2 ПКУ, або які є резидентами цих держав (територій), а також на користь нерезидентів, організаційно-правова форма яких включена до переліку організаційно-правових форм, затвердженого КМУ відповідно до пп. 39.2.1.2-1 ПКУ;
  • нерезидентам щодо об’єктів, права інтелектуальної власності стосовно яких вперше виникли у резидента України;
  • нерезидента, який не підлягає оподаткуванню щодо роялті в державі, резидентом якої він є;
  • нерезидента, який не є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) роялті, крім випадків, якщо бенефіціар (фактичний власник) надав право отримувати роялті іншим особам;
  • інститутам спільного інвестування. Дане положення не застосовується у разі, якщо відповідні операції здійснюються нерезидентом через його постійне представництво в Україні.

В інших випадках можна скористатися частковим звільненням відповідно до пп. 135.2.1.12 ПКУ. Так ПнВК оподатковується виплата роялті не у повній сумі, а тільки в обсязі, що перевищує суму доходів від роялті, збільшену на 4 відсотки чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), за даними фінансової звітності (без врахування доходу від роялті) за рік, що передує звітному.

Якщо ТОВ отримує саме послуги від нерезидента як зазначено було вище, орієнтуємося на строки оплати.

Висновки:

Щодо оренди сервера

Фізична оренда сервера (co-location, виділений сервер): Такий платіж, скоріш за все, буде розцінений як орендна плата та є об'єктом оподаткування ПнВК (9%). Одночасно виникає обов'язок утримати податок на доходи нерезидента (15%), який можна зарахувати в рахунок сплати ПнВК у межах 9%;

Інформаційні/хмарні послуги: Платіж не буде об'єктом оподаткування ПнВК за однієї з двох умов:

  • Послуги отримано до моменту оплати (або протягом 365 днів після);
  • Платіж є фіксованою передплатою (підпискою) за електронні послуги.

Якщо ці умови не виконуються, виплата оподатковується ПнВК.

Щодо використання програмного забезпечення (ПЗ)

Якщо платіж є роялті: Це об'єкт оподаткування ПнВК. При цьому, якщо роялті сплачується нерезиденту з "ризикових" категорій (наприклад, з офшорних юрисдикцій), воно оподатковується ПнВК у повному обсязі.

В інших випадках можна застосувати часткове звільнення, оподатковуючи лише суму, що перевищує доходи від роялті + 4% чистого доходу за попередній рік.

Якщо платіж є послугою (наприклад, доступ до ПЗ за моделлю SaaS): Застосовуються ті ж правила, що й для інформаційних послуг.