Норми природного убутку при зберіганні пального для власних потреб
ТОВ на загальній системі оподаткування орендує контейнерний склад, закуповує паливо і заправляє власні автомобілі, має ліцензію на зберігання пального. Чи є норми природньоого убутку при зберіганні палива чи його заправці з контейнера? Якщо так, то чи потрібно нараховувати податкове зобов'язання з ПДВ при списанні в межах норм природнього убутку, і чи треба реєструватись платником акциного податку та сплачувати акциз?
Кабмін постановою від 05.08.2020 р. №686 затвердив норми природних втрат нафтопродуктів, які ми коментували у цій публікації. Для того, щоб з’ясувати, чи можна застосовувати ці норми втрат пального саме в цьому випадку, потрібно з’ясувати, чи підпадає склад підприємства під дію цих норм.
Зокрема, у підрозділі 2 розділу ІІ Норм №686 встановлені нормb втрат при зберіганні нафтопродуктів. Звераємо увагу, що відповідно до пп. 10 розділу І Норм №686 норми втрат нафтопродуктів у частині їх зберігання не поширюються на обсяги нафтопродуктів у резервуарах автозаправних станцій. На нашу думку, якщо контейнер є таким резервуаром і він обладнаний паливо-роздавальною колонкою для заправляння автотранспорту, то для нього можна застосувати тільки норми підрозділу 1 «Приймання, відпуск, перевантаження нафтопродуктів» розділу ІІ Норм №686, а норми підрозділу 2 та інших підрозділів розділу ІІ Норм №686 не застосовуються.
Відповідно до пп. 216.3 ПКУ, податкове зобов'язання з акцизу щодо втраченого підакцизного товару (продукції) не виникає, якщо, зокрема, підакцизний товар (продукцію) утрачено внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого товару (продукції) чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом. Ця вимога застосовується у разі втрати підакцизних товарів (продукції) у межах нормативів втрат, які на даний час затверджені Нормами №686.
Тож, якщо списання пального буде проведене в межах і у відповідності до Норм №686, акцизний податок не виникатиме. Але якщо пальне буде втрачене в обсягах понад норми природного убутку, такі обсяги будуть об’єктом оподаткування акцизом відповідно до пп. 213.1.6 ПКУ. І тоді підприємству доведеться реєструватися платником акцизного податку та реєструвати акцизний склад.
Що стосується ПДВ, то прямої норми для списання ТМЦ в межах природного убутку немає, тому доведеться керуватися загальними правилами та логікою. Якщо списання ТМЦ відбувається в межах затверджених норм природного убутку, це є господарською діяльністю і використанням пального в оподатковуваних операціях. І, відповідно, якщо втрати пального перевищують норми, на обсяг перевищення слід нарахувати податкове зобов’язання з ПДВ відповідно до пп. «г» пп. 198.5 ПКУ.
Щодо цього є консультація ДПС у ЗІР, запитання: «Як в податковому обліку з ПДВ відображається операція зі списання товарів в межах норм та/або понад норми природного убутку, які втратили товарний вигляд?». Податківці відповідають: при списанні в межах норм природного убутку товарів, при придбанні яких суми ПДВ були віднесені до податкового кредиту, податкові зобов’язання платником ПДВ не нараховуються (за умови, що вартість таких товарів включається до вартості готової продукції, яка підлягає оподаткуванню).