Неприбуткова організація надає благодійну допомогу нерухомістю: нюанси оподаткування ПДВ

Благодійний фонд (неприбуткова організація, платник ПДВ) планує передати будівлю релігійній громаді (платник ПДВ) безкоштовно. Чи є безкоштовна передача майна (основних засобів) благодійною допомогою? Які наслідки з ПДВ?

Благодійна діяльність - добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цілей ЗУ №5073-VI, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.

Одним із видів благодійної діяльності є безоплатна передача у власність бенефіціарів коштів, іншого майна, а також безоплатне відступлення бенефіціарам майнових прав (ст. 5 Закону №5073).

Отримувачами (бенефіціарами) благодійної допомоги можуть виступати фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада, а також юридичні особи.

Благодійний фонд може надати благодійну допомогу релігійній громаді у вигляді майна, зокрема нерухомості. Дана допомога ідентифікується як благодійна за умови, що вона надається безоплатно та сприяє законним інтересам бенефіціарів у сферах благодійної діяльності (освіта, охорона здоров’я, екологія, соціальний захист тощо)

Податковим кодексом передбачено звільнення від оподаткування ПДВ операції з надання благодійної допомоги, зокрема з безоплатного постачання товарів/послуг (пп. 197.1.15 ПКУ). Про це ми також писали тут.

Щодо необоротних активів, то відповідно до пп. 197.1.16 ПКУ звільняється від оподаткування безоплатно передані в державну власність чи комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність об'єктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника податку за рішенням органу державної влад .

Для операцій з надання благодійної допомоги у вигляді безоплатної передачі необоротних активів релігійній організації звільнення від оподаткування ПДВ не передбачено.

Така безоплатна передача для цілей оподаткування ПДВ є операцією з постачання і оподатковується на загальних підставах (пп. 185.1 ПКУ).

При цьому база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів – виходячи із звичайної ціни).

Звичайна ціна – це ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено ПКУ. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін (пп.14.1.71 ПКУ). Якщо БФ вів бухоблік цієї будівлі та вона має балансову вартість, то мінімальною базою оподаткування ПДВ буде саме балансова вартість будівлі.