Нецільова МД двом працівникам: що з оподаткуванням?

Двом працівникам за заявами надана нецільова благодійна допомога у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем через воєнні дії в розмірі 20 тис. грн, що передбачено Положенням. Штат працівників 34 чол., іншим працівникам допомога не надавалася. Чи вважатиметься вона разовою для цілей оподаткування?

У ситуації, що розглядається, роботодавцем надано благодійну допомогу лише двом працівникам із 34, тож така виплата має разовий характер. Якби така допомога надавалася всім або більшості працівникам, то вона б мала систематичний характер.

Тож, разовою матеріальною допомогою є допомога, яка не потрапляє до фонду оплати праці, не є систематичною і надається підприємством окремим працівникам у зв'язку з сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання тощо.

Надається вона за заявою працівника та оформляється наказом.

ЄСВ

Нецільова допомога відповідно до пп. 3.31 Iнструкції №5 є матеріальною допомогою разового характеру та «іншою виплатою, що не належить до фонду оплати праці».

Згідно з п. 14 розділу I Переліку №1170, ЄСВ не нараховується на матеріальну допомогу разового характеру, що надається окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання.

Отже, не є об’єктом оподаткування надана працівнику разова матеріальна допомога у будь-якому розмірі.

ПДФО та військовий збір

Відповідно до пп. 170.7.3 ПКУ, не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами – юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, встановленого на 1 січня такого року (у 2022 році – 3470,00 грн, у 2023 – 3760,00 грн).

Сума перевищення нецільової допомоги над вказаним розміром включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку як інші доходи, і підлягає оподаткуванню ПДФО та військовим збором на загальних підставах.

У додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ неоподатковувана благодійна допомога відображається за ознакою доходу «169», а оподатковувана - за ознакою доходу «127». Своєю чергою, податківці рекомендують суму нецільової благодійної допомоги, у тому числі тієї, що перевищує встановлений граничний розмір, відображати за ознакою доходу «169».