Ліквідація та продаж ОЗ, отриманих за грантом

Неприбуткова громадська організація отримала ОЗ в рамках грантової угоди, які після її завершення залишаються на балансі організації згідно з умовами договору з донором. Чи має право громадська організація ліквідувати ОЗ, як ті, що повністю замортизовані, так і ті, що ще амортизуються? Чи може громадська організація передати такі ОЗ фізичним або юридичним особам? Які податкові наслідки виникнуть для громадської організації при ліквідації або передачі цих ОЗ?

Щодо ліквідації ОЗ

За нормами пп. 33 НП(С)БО 7 об’єкт ОЗ вилучається з активів (списується з балансу) внаслідок невідповідності критеріям визнання активом.

А згідно з пп. 6 НП(С)БО 7 об'єкт основних засобів визнається активом, якщо існує імовірність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди від його використання та вартість його може бути достовірно визначена.

Таким чином, об’єкт ОЗ списується з балансу, якщо він вже не може використовуватися за призначенням і підприємство не зможе отримати жодної вигоди від такого ОЗ, наприклад, не зможе його продати.

Для ліквідації таких ОЗ на підприємстві наказом керівника утворюється відповідна комісія.

Ліквідацію ОЗ комісія може оформити Актом списання основних засобів (часткової ліквідації), форма якого затверджена Наказом №818.

У разі, якщо від ліквідації отримуються якісь запаси, які мають подальше використання на підприємстві, або які можна продати, ці запаси оприбутковують на балансі, на підставі наведеного вище Акту.

З наведеного вище випливає, що неприбуткова громадська організація не те, що може, а зобов’язана списати з балансу ОЗ, які вже не використовуються в діяльності і від яких не планується отримати якісь запаси, що можуть бути використані. Причому такі ОЗ підлягають ліквідації незалежно від того, повністю чи ні на них нарахована амортизація. Ліквідацію потрібно оформити відповідним Актом, комісійно.

Але якщо ОЗ можна продати, підстав для їх списання немає.

Якщо неприбуткова громадська організація не є платником ПДВ, то господарська операція ліквідації ОЗ не вплине не оподаткування такої організації.

Щодо передачі ОЗ фізичним чи юридичним особам

Схоже питання ми детально аналізували при відповіді на попереднє питання: «Податкові аспекти передачі благодійного майна від ГО соціальним та медичним закладам».

Зараз скажемо тільки тезисно.

Безоплатна передача ОЗ можлива тільки якщо вона підпадає під благодійну допомогу, яку ГО має право надавати згідно своїх установчих документів. Інакше це буде порушення, наслідки якого – позбавлення ГО статусу неприбуткової організації.

Окрім того, якщо ГО на момент передачі ОЗ не є платником ПДВ, то операції безоплатної передачі ОЗ не оподатковуватимуться ПДВ. Але такі операції можуть вплинути на необхідність реєстрації ГО платником ПДВ.