Компенсація відпустки без звільнення працівника

Чи можливо отримати грошову компенсацію за частину невикористаної відпустки за бажанням працівника без його звільнення? Це щорічна основна відпустка тривалістю 24 к.д. Чи можливий варіант, за яким частина цієї відпустки використовується працівником, а частина - компенсується коштами?

Щорічна відпустка має надаватися вчасно згідно із затвердженим графіком відпусток. Але, якщо працівник з якихось причин не скористався своїм правом на щорічну відпустку минулого року або за кілька попередніх років, він має право використати її, а в разі звільнення незалежно від підстав йому має бути виплачено компенсацію за всі невикористані дні відпусток на підставі ч. 1 ст. 24 Закону про відпустки. Законодавством не передбачено терміну давності, після закінчення якого право на щорічну відпустку втрачається.

Відповідно до ст. 24 Закону про відпустки, за бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні.

Таким чином, грошова компенсація можлива лише у працівників з подовженою тривалістю щорічної основної відпустки або за наявності щорічної додаткової відпустки. Якщо ж працівник має тільки щорічну відпустку мінімальної тривалості (24 к. дн.), то він може отримати грошову компенсацію невикористаної відпустки лише в одному випадку – при звільненні.

Отже, якщо працівники підприємства мають тривалі щорічні відпустки, або хоча б додаткову щорічну відпустку, то їм потрібно використати відпустку на 24 календарні дні або більшої тривалості, а за решту днів їм можна виплатити компенсацію. Просто виплатити працівникам компенсацію за невикористану відпустку без фактичного використання щорічної відпустки на 24 календарні дні буде порушенням законодавства про працю.

За безпідставну виплату компенсації за щорічну відпустку на роботодавців накладається:

  • фінансова відповідальність — на роботодавця у вигляді штрафу в розмірі 1 МЗП (абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП);
  • адміністративна відповідальність — на посадових осіб підприємства у вигляді штрафу в розмірі від 30 до 100 н. м. д. г. (від 510 до 1700 грн) (ч. 1 ст. 41 КУпАП).