Коли визнавати витрати за заблокованими ПН при наданні послуг звільнених від оподаткування ПДВ?
Приватний медзаклад надає послуги звільнені від оподаткування ПДВ. За отриманими ПН підприємство складає ПН відповідно до пп. 198.5 та пп.199.1 ПКУ. Чи має право медаклад суму за незареєстрованими, заблокованими чи зареєстрованими з порушенням термінів ПН, за якими не було складено ПН відповідно до пп.198.5 та пп.199.1 ПКУ включити до витрат?
Об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які визначені ПКУ (див. пп.134.1.1 ПКУ).
Тож для визначення порядку включення у витрати податкового кредиту сформованого за операціями звільненими від оподаткування звертаємося безпосередньо до НП(С)БО.
Якщо платник ПДВ проводить операції з надання послуг, які звільнені від оподаткування, то ПДВ, який не потрапляє в ПК та який було сплачено при придбанні товарів (робіт, послуг), основних засобів і нематеріальних активів, для надання таких послуг, включається:
- до собівартості таких товарів (робіт, послуг) (див. пп. 9 П(С)БО 9);
- в первісну вартість відповідного об'єкта ОЗ чи нематеріального активу (див. пп. 8 НП(С)БО 7, пп.11 НП(С)БО 8);
- до витрат (див. НП(С)БО 16).
При цьому, до витрат такий ПК потрапляє, коли ми придбали товар (роботи, послуги), ОЗ для використання в оподатковуваних операціях, а в подальшому вирішили, що використовувати їх будемо при наданні звільнених від оподаткування операціях. В цьому випадку платник нараховує ПЗ відповідно до пп.198.5 та пп.199.1 ПКУ.
До собівартості та/або первісної вартості такий ПК потрапляє якщо підприємство на етапі придбання знає, що дані товари(роботи, послуги), основні засоби, нематеріальні активи будуть використовуватися в звільнених від оподаткування ПДВ операціях та нараховує ПЗ як і в випадку при включенні у витрати.
Розглянемо на прикладі отриманих запасів. Відповідно до пп. 9 НП(С)БО 9, до первісної вартості запасів включається сума, що сплачується згідно з договором постачальнику (продавцю) за вирахуванням непрямих податків та знижок, наданих постачальником (продавцем).
В нашому випадку ПДВ є непрямим податком. Тому якщо підприємство є платником ПДВ, то після реєстрації ПН в ЄРПН у платника виникає непрямий податок, який стане невідшкодованим після нарахування ПЗ відповідно до пп.198.5 та пп.199.1 ПКУ.
Відображення в обліку придбання запасів:
- Дт 20 Кт 631 – отримано запаси;
- Дт 6441 Кт 631 – складено ПН (перша подія відвантаження);
- Дт 641 Кт 6441 – зареєстровано ПН та сформовано ПК;
- Дт 6431 Кт 641 – нараховано ПЗ відповідно до пп.198.5 та пп. 199.1 ПКУ;
- Дт 20 Кт 6431 – включено до первісної вартості запасів ПДВ, який не буде відшкодовано.
Тобто:
- Включаємо зареєстровану ПН в ПК.
- Нараховує ПЗ відповідно до пп.198.5 та пп. 199.1 ПКУ;
- Включаємо у витрати чи первісну вартість товарів(робіт, послуг).
А що робити, коли знаєш, що товари будуть використовувати в звільнених від оподаткування ПДВ операціях, а ПК не сформовано. Наприклад, ПН заблоковано чи зареєстровано пізніше.
В цьому випадку, порядок залишається той самий: отримуємо зареєстровану ПН, нараховуємо ПЗ і включаємо у витрати. Якщо є часовий розрив, то враховуємо його, зокрема витрати визнаємо в періоді нарахування ПЗ, не раніше.