Коли коригувати ПН при застосуванні касового методу?

ТОВ – підрядник будівельних робіт застосовує касовий метод обліку ПДВ. Отримано передплату від замовника на суму 3 967 192,64 грн, датою оплати оформлено ПН. 02.06.2025 р. підписаний акт виконаних робіт на суму 311 118,65 грн і укладена додаткова угода про збільшення суми договору. На яку дату потрібно відкоригувати ціну в ПН на аванс?

Відповідно до пп. 187.1 ПКУ, за операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб’єкти підприємницької діяльності (підрядники та субпідрядники) можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до пп. 14.1.266 ПКУ.

Касовий метод для потреб оподаткування згідно з розд. V ПКУ – метод податкового обліку, за яким:

  • дата виникнення податкових зобов’язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на рахунки платника податку, відкриті в установах банків, до каси платника податків або дата отримання інших видів компенсацій вартості постачених (або тих, що підлягають постачанню) ним товарів (послуг);
  • дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з рахунків платника податку, дата видачі з каси платника податків або дата надання інших видів компенсацій вартості постачених (або тих, що підлягають постачанню) йому товарів (послуг) (пп. 14.1.266 ПКУ).

Згідно з пп. 192.1 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі РК до ПН, складеному в порядку, встановленому для ПН, та зареєстрованому в ЄРПН.

В загальному випадку РК на зміну ціни оформляється датою, коли стало відомо про таку зміну (у даному випадку - це дата підписання додаткової угоди).

Тобто якщо ПН на передоплату була оформлена на «цілу» послугу (роботу), тобто у графі «кількість» стоїть «1» (одиниця), то оскільки ціна збільшилася, то одночасно із збільшенням ціни потрібно зменшити кількість.

Наприклад, ПН була оформлена на 1 роботу вартістю 3 967 192,64 грн. Якщо ціна збільшилась, скажімо до 4500 000 грн (але ж сума передоплати не змінилася), то обчислюємо частку: (3 967 192,64 грн / 4500 000 грн) = 0,8816.

Отже, в РК потрібно одним рядком показати зі знаком «мінус» старий рядок ПН (тобто 1 робота по 3 967 192,64 грн), а іншим рядком вести нову ціну та нову кількість: (0,8816 робіт по 4 500 000 грн). Тобто загальна сума по ПН не повинна змінитися. Втім, всього цього можна не робити, якщо збільшення ціни обумовлено, наприклад, якимись додатковими роботами, які прописані в додатковій угоді. В такому разі на дату надходження оплати таких робіт просто оформляється нова ПН.

Висновок: РК на зміну ціни оформляється датою укладання додаткової угоди про зміну ціни. Якщо зміна ціни обумовлена виконанням додаткових робіт, то РК можна не оформляти, натомість датою оплати додаткових робіт оформити нову ПН.