Коли ФОП зобов’язаний приймати платіжні картки в оплату товарів?

ФОП (ІІ група ЄП) продає металопластикові вироби (вікна, двері). Покупцям він видає рахунок, де вказано IBAN, готівку і платіжні картки не приймає, РРО не використовує. Чи зобов'язаний він з 2023 р. забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків за проданий ним товар (населений пункт з населенням понад 25 тис.)? Якщо так, чи потрібно тоді йому застосовувати РРО (ПРРО)?

Права споживачів захищаються Законом про захист прав споживачів.

Стаття 17 Закону про захист прав споживачів регулює права споживача у сфері торговельного та інших видів обслуговування.

Зокрема:

  • споживач має право на вільний вибір товарів і послуг у зручний для нього час та на вільне здійснення безготівкових розрахунків з урахуванням режиму роботи та обов’язкових для продавця (виконавця) форм (видів) розрахунків, установлених законодавством України;
  • продавець (виконавець) зобов’язаний всіляко сприяти споживачеві у вільному виборі продукції та форм її оплати;
  • забороняється у будь-який спосіб обмежувати можливість здійснення споживачем безготівкових розрахунків, якщо відповідно до законодавства продавець (виконавець) зобов’язаний забезпечити таку можливість.

З наведеного випливає, що в цьому випадку продавець не може обмежувати покупців у вільному виборі форм оплати товарів, зокрема продавець зобов’язаний приймати:

  • готівкові кошти,
  • платіжні картки,
  • за можливості та за бажанням покупців він може приймати безготівкові перекази коштів від покупців на свій рахунок.

Обмеження покупців у способах розрахунку, коли продавець приймає тільки безготівкові перекази, є порушенням їхніх прав. Відповідальність за це порушення встановлена ст. 23 Закону про захист прав споживачів: за обмеження або відмову в реалізації прав споживачів, установлених ч. 2 ст. 17 цього Закону, - штраф у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (500 * 17 грн = 8500 грн).

В разі порушення права споживача на вільний вибір способу розрахунків він має право з відповідним зверненням звернутися до Держпродспоживслужби України та її територіальних органів, які, у свою чергу, можуть застосувати штрафні санкції до продавця.

Крім цього, згідно з постановою Кабміну від 29.07.2022 року №894 у суб’єктів господарювання виникає обов’язок застосування POS-терміналів, зокрема з 1 січня 2023 року POS-термінали мають бути в торговців, які займаються торгівлею у населених пунктах, де проживає понад 25 тис. людей. Докладніше про це див. тут.

Отже, у разі продажу товарів фізичним особам – споживачам продавець безумовно зобов’язаний приймати готівку, а за певних умов – також і платіжні картки. Продавець також може надавати покупцям свої банківські реквізити з метою отримання банківських переказів від покупців на свій рахунок, але виключно за умови добровільної згоди покупців на це та за умови вільного вибору покупцями форми оплати.

У свою чергу, приймання від покупців готівки та платіжних карток вимагає застосування РРО або ПРРО.

Також звертаємо увагу на те, що відповідно до пп. 6 Положення №148 суб'єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами:

1) між собою - у розмірі до 10000 (десяти тисяч) гривень включно;

2) з фізичними особами - у розмірі до 50000 (п'ятдесяти тисяч) гривень включно.

Платежі понад установлені граничні суми проводяться через надавачів платіжних послуг шляхом переказу коштів із рахунку на рахунок або внесення коштів до кас надавачів платіжних послуг для подальшого їх переказу на рахунки. Кількість суб'єктів господарювання та фізичних осіб, з якими здійснюються готівкові розрахунки, протягом дня не обмежується.

Ця гранична сума розрахунків поширюється також і на розрахунки платіжними картками через POS-термінал, тому що при цьому не відбувається переказ коштів із рахунку на рахунок.

Тож якщо сума розрахунків за металопластикові вироби перевищує 50000 грн, залишається тільки один спосіб розрахунків – це банківський переказ безпосередньо на рахунок ФОП – з рахунку покупця або через касу банку. Як варіант, продавець з покупцем можуть домовитися про оплату замовлення декількома платежами в сумі менше 50000 грн на день, які можуть бути здійснені готівкою або платіжними картками протягом декількох днів (і зареєстровані через РРО/ПРРО).