Індексація на доплату за суміщення та зарплату за внутрішнім сумісництвом
Як і чи потрібно проводити індексацію, якщо штатний працівник за основним місцем роботи працює за внутрішнім суміщенням і отримує зарплату за таким внутрішнім суміщенням, отримує доплату за суміщення?
Додаткові умови:
- Штатний працівник за основним місцем роботи без увільнення від основної роботи отримує доплату за суміщення по іншій посаді. З серпня 2024 року виникає обов'язок нараховувати індексацію за основним місцем (базовий місяць - грудень 2023 року). Чи треба нараховувати індексацію на доплату за суміщення? Як вірно її нарахувати на доплату? Чи потрібно нараховувати, якщо доплата почалася з травня 2024 року?
- Штатний працівник за основним місцем роботи ще працює за внутрішнім сумісництвом. Чи треба нараховувати індексацію на зарплату за внутрішнім сумісництвом і в якій сумі?
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення затверджені Постановою №1078. Відповідно, у разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Тобто він є базовим для обчислення індексу споживчих цін.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103%.
Статтею 39 Закону про Держбюджет - 2024 визначено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення, через призупинення індексації на 2023 р. за пп. 3 Прикінцевих положень Закону про Держбюджет - 2023, проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 січня 2024 року.
Тобто базовим місяцем нарахування індексації зарплати став грудень 2023 року, оскільки нарахування індексації відновили з 1 січня 2024 року.
Нагадаємо, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Але не кожне зростання зарплати означає появу нового базового місяця.
Так, розглядаючи запитувану ситуацію, зазначимо.
У разі суміщення професій (посад) на одному підприємстві, якщо суміщення має постійний характер, при зростанні грошових доходів за рахунок збільшення постійних складових оплати праці за однією з посад, то місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим і індексація за цей місяць не проводиться. Якщо суміщення має тимчасовий характер, індексація здійснюється на загальних підставах, визначених Порядком №1078. Про це зазначає Мінпраці в листі від 14.02.2007 р. №9/10/136-07 Щодо індексації грошових доходів громадян | «Дебет-Кредит» - Нормативні документи (dtkt.ua)
При внутрішньому сумісництві індексують в першу чергу зарплату за основним місцем роботи в межах прожиткового мінімуму на одну працездатну особу. Індексація зарплати за сумісництвом можлива лише в тому випадку, якщо за основним місцем роботи працівник зайнятий на умовах неповного робочого часу. Базовий місяць визначають окремо за основним місцем роботи і за сумісництвом.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону про індексацію доходи від роботи за сумісництвом, на умовах погодинної оплати поза основним місцем роботи індексуються в розмірі, що з урахуванням оплати праці за основним місцем роботи не перевищує прожиткового мінімуму для працездатної особи.
Тобто для проведення індексації за посадою працівника, який працює за внутрішнім сумісництвом, загальний дохід працівника, отриманий за основним місцем роботи і за сумісництвом, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Таку ж думку викладає Мінсоцполітики у листі від 18.11.2013 р. №232/10/137-13.
У разі, якщо працівник на основному місці роботи працює на повну ставку, то зарплата підлягатиме індексації у повному обсязі. Тоді за сумісництвом індексація не проводиться.