Хто є опосередкованим власником КІК?

У іноземної юрособи два засновники – фізособи, резиденти України: чоловік (80%) і колишня дружина (20%). Обоє подають звітність про КІК. Пов'язані особи чоловіка, які не впливають на діяльність КІК і не здійснюють фактичний контроль – нова дружина, батько, діти, брат. Хто є опосередкованим власником КІК?

Згідно з пп. 39-2.1.2 ПКУ, контролюючою особою є фізична особа або юридична особа - резиденти України, що є прямими або опосередкованими власниками (контролерами) контрольованої іноземної компанії.

Відповідно до пп. 39-2.1.4 ПКУ, розмір частки опосередкованого володіння розраховується:

  • у разі володіння через один ланцюг осіб, які володіють частками одна в іншій, - шляхом множення часток;
  • у разі володіння через кілька ланцюгів осіб, які володіють частками одна в іншій, - шляхом підсумовування часток у кожному такому ланцюгу.

При цьому для цілей розрахунку опосередкованого володіння, у разі якщо особа фактично володіє часткою в розмірі понад 50% (через один або кілька ланцюгів) над юридичною особою у ланцюгу, вважається, що фізична особа володіє часткою в такій юридичній особі у розмірі 100%.

Приклад 1.

Фізособа є прямим власником підприємства з часткою в СК 60%. Своєю чергою, підприємство є власником ТОВ з часткою в СК 30%.

Таким чином, фізособа є опосередкованим власником ТОВз часткою 30% (100 (частка володіння) х 30 : 100%).

Зауважте, що в формулу ми підставили частку володіння не 60%, а 100%. Тому що згідно з наведеною вище нормою пп. 39-2.1.4 ПКУ, якщо розмір частки більше 50%, то для цілей розрахунку опосередкованого володіння таку частку слід брати в розмірі 100%.

Приклад 2.

Початкові дані прикладу 1. Окрім опосередкованої участі, фізособа є прямим власником ТОВ з часткою в СК 5%. В такому разі слід підсумувати опосередковану та пряму участь. Тож фізособа буде власником ТОВ з часткою 35%(30 + 5).

Наведені приклади дають уявлення, хто є опосередкованим власником. В даній ситуації опосередкованого власника немає. Тому що ніхто не «володіє» (в юридичному сенсі) ані першим власником КІК (чоловіком), ані другим власником КІК (колишньою дружиною). Іншими словами, через пов’язаність з фізособою опосередкованого володіння не виникає.