Хто визначає курсові різниці за договором комісії на придбання товару у нерезидента?

У 2022 році було укладено договір комісії на купівлю товару у нерезидента. Комісіонером надано акт з розрахунком комісійної винагороди, товар оприбутковано комітентом. Розрахунки з нерезидентом не відбулися у зв'язку із забороною розрахунків за договорами комісіїї. Хто повинен визначати курсові різниці з валютної заборгованості? Якщо це комісіонер, то як комітент їх компенсує, якщо вже був акт комісійної винагороди?

Оскільки договір комісії укладається за рахунок комітента, то й курсові різниці в кінцевому підсумку теж враховує комітент. Взагалі, всі витрати за договором комісії несе комітент.

До моменту повного розрахунку з нерезидентом можливі два варіанти обліку курсових різниць. Це залежить від умов договору комісії між комісіонером та комітентом, тобто це не врегульовано законодавством і визначається на розсуд сторін. При цьому рішення сторін не залежить від того, що придбання товару вже завершено і складено акт щодо комісійної винагороди.

Якщо валютну заборгованість перед нерезидентом за умовами договору комісії повинен погашати комісіонер, то він і визначає курсові різниці, які потім відшкодовує йому комітент. Бухоблік договору комісії у такій ситуації для комісіонера та комітента описаний в матеріалі «Iмпорт за договором комісії».

Якщо сторони домовилися про те, що комісіонер виконав всі свої зобов’язання, підписано акт комісійної винагороди, і подальші розрахунки з продавцем-нерезидентом буде здійснювати комітент самостійно, то й курсові різниці за такою заборгованістю теж обліковує комітент.