Графік роботи для продавців 2/2

На підприємстві працюють продавці згідно з графіком по 12 годин. Прийнято рішення застосовувати підсумований облік робочого часу. Понаднормовані години оплачуємо в подвійному розмірі. Чи можемо в графіку ставити поспіль два дні по 12 годин, а потім 2 дні відпочинку?

Дійсно, прийняте роботодавцем рішення щодо запровадження підсумованого обліку робочого часу для продавців за вказаним графіком є правильним.

Підсумований облік робочого часу встановлюється на безперервно діючих підприємствах, коли не може бути додержано встановленої для такої категорії працівників щоденної чи щотижневої тривалості робочого часу. Це потрібно для того, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормальної кількості робочих годин (ст. 61 КЗпП).

Робота за підсумованим обліком регулюється графіками роботи (змінності), які розробляються роботодавцем і погоджуються з виборним органом первинної профспілкової організації, а в разі його відсутності можуть бути передбачені в колективному договорі (Методрекомендації №138).

Графіки роботи (змінності) розробляються таким чином, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин, передбаченого ст. 50 КЗпП, щоб тривалість перерви в роботі між змінами була не меншою від подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні (включаючи перерву на обід) (ч. 1 ст. 59 КЗпП), щоб тривалість щотижневого безперервного відпочинку була не меншою ніж сорок дві години (ст. 70 КЗпП). Призначення працівника на роботу протягом двох змін підряд забороняється (ч. 2 ст. 59 КЗпП) (п. 3 та п. 7 Методрекомендацій № 138).

Норму тривалості робочого часу в годинах за робочий тиждень для кожного року рекомендує Мінсоцполітики у відповідних листах.

Обліковим періодом при підсумованому обліку робочого часу, як правило, є місяць. В окремих випадках застосовуються інші облікові періоди - декада (10 календарних днів місяця), квартал, півріччя, рік тощо (п. 6 Методрекомендацій № 138).

Обліковий період встановлюється в колективному договорі підприємства, який охоплює робочий час і години роботи у вихідні і святкові дні, години відпочинку. Щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, встановлена графіком, може коливатися протягом облікового періоду, але загальна сума годин роботи за обліковий період має дорівнювати нормі робочого часу в обліковому періоді.

Чим триваліший такий період, тим легше компенсувати недопрацьовані в одному місяці години переробітком в іншому місяці.

Час, відпрацьований понад нормальну тривалість робочого часу, визначається як різниця між фактично відпрацьованим часом роботи згідно з табелем обліку робочого часу та нормою тривалості робочого часу за обліковий період.

У кінці облікового періоду працівникові проводять оплату надурочних годин у подвійному розмірі понад розмір мінімальної заробітної плати.

В зазначеній ситуації, в магазині працюють продавці по 12 год., яким роботодавець встановив підсумованим облік та планує встановити графік два дні через два, але можна також і тиждень через тиждень чи три дні через три дні – все залежить від домовленості між сторонами. І при такому графіку не буде порушено вищезазначених норм законодавства.