ФОП – “єдинник” організовує семінар за кордоном: чи можна?

ФОП на ІІІ групі ЄП (без ПДВ, основний КВЕД 82.30) організовує виїздний закордонний семінар. Немає можливості офіційних платежів за кордоном, адже провадження підприємницької діяльності має бути на території України. Погодили інший формат оплати за межами країни. Але сам трансфер (Київ - Вроцлав) хочуть сплатити офіційно з р/р. Які ризики для ФОПа при даній операції? Тобто сплата транспортних послуг для інших людей - учасників семінару. Актом перевізник закриє, проте є сумніви, чи не виникнуть проблеми?

Діяльність фізичної особи-підприємця, що пов'язана з організацією заходів за кордоном, має певні особливості та податкові ризики, які варто врахувати. Розглянемо ключові аспекти вашої ситуації.

Провадження діяльності за межами України

Законодавство України не містить прямої заборони для ФОП-єдинника щодо ведення господарської діяльності за кордоном. Головною умовою є відповідність такої діяльності зареєстрованим видам (КВЕД) та дотримання вимог ПКУ щодо спрощеної системи оподаткування.

Водночас, оскільки діяльність фактично буде проводитись за межами України, податкові органи рекомендують повідомляти про це, вносячи зміни до відомостей у Реєстрі платників єдиного податку. Для цього подається Заява про застосування спрощеної системи оподаткування з позначкою "Внесення змін". У полі 6 "Місце провадження господарської діяльності" зазначається: "Виконання робіт чи надання послуг за межами України (експорт). Для платників 3-ї групи заява подається не пізніше останнього дня кварталу, в якому відбулися зміни (пп. 298.6 ПКУ). Незважаючи на те, що послуга надається резидентам України, місце її надання — за кордоном, що може тлумачитися як зміна місця діяльності.

Та щодо даного питання доцільно також отримати додатково консультацію ДПС.

Оподаткування послуг та розрахунки з нерезидентами

ПДВ

Якщо суб'єкт господарювання, незалежно від того, чи є він платником ПДВ, отримує послуги від нерезидента і місце надання цих послуг розташоване на митній території України, він повинен нарахувати ПДВ, скласти податкову накладну (якщо є платником ПДВ), відобразити цю операцію у звітності з ПДВ та сплатити ПДВ до бюджету.

Більш детально читайте: ПДВ за послугами від нерезидента: хто платить?.

Тому треба аналізувати кожну операцію окремо.

Податок на доходи нерезидента

При здійсненні платежів нерезидентам (наприклад, за оренду приміщення чи послуги лекторів за кордоном) може виникнути обов'язок утримати податок на доходи нерезидентів (податок на репатріацію). Перелік доходів, що підлягають оподаткуванню, визначений у пп. 141.4.1 ПКУ. Оплата транспортних послуг, якщо перевезення здійснюється безпосередньо нерезидентом, може розглядатися як фрахт і оподатковуватися за ставкою 6% (пп. "г" пп. 141.4.1 ПКУ). Кожну таку операцію слід аналізувати окремо, враховуючи положення конвенцій про уникнення подвійного оподаткування.

Основний ризик - оплата трансферу за учасників семінару

Оплата транспортних послуг для учасників семінару з підприємницького рахунку є операцією з найвищим ризиком.Згідно з ПКУ вартість послуг, безоплатно отриманих фізичною особою, кваліфікується як дохід у вигляді додаткового блага (див. пп. "е" пп. 164.2.17 ПКУ). Тобто ФОП може бути податковим агентом для таких фізосіб. Однак дане питання також потрібно аналізувати окремо.

Висновки:

Проведення семінару за кордоном є можливим для ФОП на єдиному податку, проте потребує уваги до деталей. Основний ризик полягає в оплаті трансферу для учасників, оскільки така операція створює для них дохід у вигляді додаткового блага, який підлягає оподаткуванню ПДФО та військовим збором. ФОП у цьому випадку зобов'язаний виконати всі функції податкового агента.