Допомога на поховання дитини: як оформити?

Працівниця народила і дитина наступного дня померла, їй видали свідоцтво про смерть. Як оформити допомогу на поховання?

Види виплат, що відносяться до основної, додаткової зарплати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат визначено Інструкцією №5.

Матеріальна допомога разового характеру, яку надають окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами (на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання) не належить до фонду оплати праці (пп. 3.31 Інструкції №5).

Сума матеріальної допомоги, виплачена працівниці на поховання члена сім'ї, відносяться до інших виплат, що не належать до фонду оплати праці та не підлягають нарахуванню єдиного внеску (пп. 3.32 Інструкції №5).

Крім того, зазначена допомога належить до виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок.

Отже, на суму матеріальної допомоги разового характеру, виплаченої роботодавцем працівниці підприємства, не потрібно нараховувати ЄСВ та відображати у Додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ.

Відповідність матеріальної допомоги pазового характеру необхідно підтверджувати заявою від працівника з доданням копії свідоцтва про смерть дитини та наказом, яким зазначено суму надання такої матеріальної допомоги.

Відповідно до пп. 170.7.3 ПКУ розмір неоподатковуваної ПДФО матеріальної допомоги, яка може бути надана роботодавцем працівниці на поховання дитини, у 2024 роцістановить 4240,00 грн. В Додатку 4ДФ єдиної звітності така неоподатковувана ПДФО допомога відображається за ознакою доходу «169».

У разі надання роботодавцем суми більшої за неоподатковувану, то сума перевищення допомоги над розміром 4240,00 грн підлягатиме оподаткуванню ПДФО 18% та військовим збором 1,5% і у Додатку 4ДФ єдиної звітності сума перевищення відображається другим рядком за ознакою доходу «127».

На жаль, норма визначена пп. «б» пп. 165.1.22 ПКУ щодо виплати допомоги на поховання у подвійному неоподатковуваному розмірі не поширюється на членів сім’ї, навіть першого ступеня спорідненості.

Однак, якщо на підприємстві є профспілка, то працівниця (як член профспілки) може звернутися з заявою на отримання матеріальної допомоги. Профспілка, в свою чергу, керуючись пп. «б» пп. 165.1.22 ПКУ має право виплатити працівниці допомогу на поховання дитини (члену сім’ї профспілки). При цьому сума допомоги не підлягатиме оподаткування незалежно від її розміру.