Доплата працівнику за ведення військового обліку

Працівник – менеджер пройшов спеціалізоване навчання з ведення ВО на підприємстві та отримав відповідний сертифікат, після чого на нього наказом покладено обов'язок з ведення кадрового та військового обліку. У штатному розкладі посади кадровика немає. Чи можна сформулювати назву оплати за виконання таких обов'язків у наказі як доплата/надбавка за збільшення обсягу робіт?

Згідно з пп. 8 Порядку №1487 обов’язки з ведення військового обліку на підприємствах покладаються на працівників служби персоналу, служби управління персоналом. За відсутності штатної одиниці служби персоналу обов’язки з ведення військового обліку покладаються на особу, яка веде облік працівників на підприємстві. Це зазвичай кадровик, але може бути бухгалтер чи інша особа, яка на це уповноважена.

Особа, відповідальна за ведення військового обліку (крім державних службовців), повинна відповідати кваліфікаційним вимогам, визначеним для інспектора з військового обліку відповідно до національного класифікатора ДК 003:2010 «Класифікатор професій». Також має обов’язково проходити підвищення кваліфікації не рідше одного разу на п’ять років. Підвищення кваліфікації проводиться ліцензованими закладами освіти, що провадять освітню діяльність з підвищення кваліфікації працівників. Такі заклади освіти кожні два роки погоджують з Генеральним штабом Збройних Сил програми підготовки.

Звертаємо увагу, що підприємства щороку до 1 жовтня визначають потребу в підвищенні кваліфікації цих працівників (пп. 12 Порядку №1487). Таку потребу, доречно, передбачати у наказі. Так, відповідно до пп. 72 Порядку №1487 підприємства щороку до 1 лютого видають накази про стан військового обліку за минулий рік та завдання на наступний рік на підставі звітів, результатів вжитих заходів та перевірок стану військового обліку в минулому році відповідно до компетенції.

Крім того, наказами підприємств визначаються завдання щодо методичного забезпечення військового обліку, підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку, інші заходи щодо поліпшення стану військового обліку, а також затверджуються плани перевірок стану військового обліку на підприємствах, які перебувають у сфері їх управління.

Щодо доплати зазаначимо:

Для належного функціонування системи військового обліку (забезпечення її автоматизації із застосуванням Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів) визначається кількість осіб, відповідальних за ведення військового обліку, з урахуванням норм визначених пп. 9 Порядку №1487.

Якщо на підприємстві працює до 500 працівників, брати в штат окрему особу, яка відповідатиме за ведення військового обліку, не потрібно, достатньо покласти ці обов’язки на особу, що відповідальна за облік працівників, якій встановлюється доплата в розмірі до 50 % посадового окладу (пп. 10 Порядку №1487).

Свого часу, Мінсоцполітики у листі від 09.02.2018 р. №227/0/101-18/281 щодо проведення доплати зазначила, якщо на посадову особу кадрового підрозділу або служби управління персоналом покладаються додаткові обов’язки з ведення військового обліку, які не передбачено посадовою інструкцією, то за їх виконання встановлюється відповідна доплата. Якщо в посадовій інструкції, такого працівника, визначено завдання з ведення військового обліку, то доплата, передбачена Порядком, не виплачується. У такому разі відповідальна особа при веденні військового обліку виконує свої безпосередні обов’язки та отримує відповідну оплату з урахуванням виконання зазначених функціональних обов’язків.

Отже, зрозуміло, що доплата в розмірі до 50% посадового окладу виплачується або не виплачується залежно від того, чи передбачено такий обов’язок посадовою інструкцією. При цьому обмеження доплати у розмірі 50 % не є обов'язковим для приватних підприємств, вони можуть встановлювати доплату у більшому розмірі залежно від фінансових можливостей та, звісно ж, за власні кошти. В наказі, доречно, написати: «… встановити доплату за ведення військового обліку на підприємстві у розмірі 50% посадового окладу».