Чи є право на імпортний податковий кредит з ПДВ за тимчасовою МД?

У червні 2024 р. платник ПДВ імпортував товари за тимчасовою МД з типом ІМ 40 ТН, за якою з нашого рахунку ЄКР митниці знято суми ПДВ та мита. Сума ПДВ збільшила ліміт в СЕА ПДВ датою закінчення оформлення ВМД. Чи має право цей платник ПДВ на імпортний податковий кредит у червні? Чи може статися так, що датою оформлення звичайної МД в СЕА ПДВ знімуть цю суму і заново нарахують ПДВ за звичайною МД?

Імпортний податковий кредит з ПДВ за тимчасовою МД

Відповідно до пп. 198.6 ПКУ (у діючій редакції згідно з Законом №466) не відносяться до податкового кредиту суми ПДВ, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пп. 201.11 ПКУ. Звертаємо увагу, що тут прямо згадані тимчасові МД, тож з оновленого абз. 1 пп. 198.6 ПКУ можна зробити висновок, що тепер усі суми імпортного ПДВ, сплачені в тому числі за тимчасовими, додатковими та іншими видами декларацій, можна відносити до складу податкового кредиту. Таке право виникає на дату завершення митного оформлення товару.

За тимчасовою МД було сплачено ПДВ на митниці і збільшено суму ліміту, тому платник ПДВ має беззаперечне право на включення цієї суми ПДВ до податкового кредиту у червні 2024. За остаточною МД може бути додатково донараховано ПДВ (за необхідності), а ті суми ПДВ, що вже були нараховані і включені до ліміту за тимчасовою МД, надалі не будуть сторновані і заново нараховані – такі дії не передбачені законодавством.

Історія питання

Закон № 466, який набрав чинності з 23.05.2020 року, змінив редакцію пп. 198.6 ПКУ, тож ця нова редакція теж діє з цієї дати.

До 23.05.2020 р. пп. 198.6 ПКУ виглядав так: «не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу». В старій редакції не було деталізовано види митних декларацій і не було прямо зазначено про тимчасові МД.

Через це тоді точилися суперечки між платниками та контролерами щодо того, чи можна визнавати імпортний податковий кредит з ПДВ за тимчасовою декларацією. Наприклад, ось консультації податківців, у яких вони цитують ще попередню редакцію пп. 198.5 ПКУ (тут та тут).

А ось позиція Харківського окружного адміністративного суду щодо того, що можна визнавати податковий кредит на підставі тимчасової МД навіть до 23.05.2020 р.

Мінфін у своєму листі від 12.02.2020 р. №11310-09-62/4610 теж був на боці платників податків і вважав, що за старою редакцією пп. 198.6 ПКУ можна було формувати податковий кредит за тимчасовими МД.