Чи є додатковим благом участь працівника в тренінгу домедичної допомоги?

ТОВ планує укласти договір про надання послуг з проведення навчальних тренінгів на тему «Надання першої домедичної допомоги». Вартість за 1 особу 1200 грн, в документі про надання послуг буде зазначений перелік працівників. Чи є це додатковим благом для працівників і яке буде оподаткування?

Законом «Про професійний розвиток працівників» визначено термін «неформальне професійне навчання працівників». Неформальне професійне навчання працівників – це набуття працівниками професійних знань, умінь і навичок, не регламентоване місцем набуття, строком та формою навчання та здійснюється за їх згодою безпосередньо у роботодавця за його кошти з урахуванням потреб власної господарської чи іншої діяльності.

Оподаткування плати за навчання фізичних осіб регулюється п.п. 165.1.21 ПКУ. А саме, не включається до складу оподатковуваних доходів фізичних осіб сума, сплачена будь-якою юридичною або фізичною особою на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за здобуття освіти, за підготовку чи перепідготовку платника податку, але не вище трикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (у 2024 році це 7100,00 грн х 3 = 21300 грн) за кожний повний або неповний місяць навчання, підготовки чи перепідготовки такої фізичної особи.

Згідно з п.п. 165.1.37 ПКУ до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включається сума витрат роботодавця у зв’язку з підвищенням кваліфікації (перепідготовкою) платника податку згідно із законом.

Отже, сума коштів сплачених роботодавцем на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за навчання фізичної особи, що не перевищує у 2024 році 21300,00 грн за кожний місяць навчання та витрати роботодавця у зв’язку з підвищенням кваліфікації (перепідготовкою) працівника, не включаються до складу оподатковуваного доходу такої фізичної особи (працівника).

У разі недотримання зазначених умов та в частині перевищення суми, визначеної п.п. 165.1.21 ПКУ, кошти, сплачені роботодавцем за навчання фізичної особи, прирівнюються до додаткового блага та оподатковуються ПДФО та ВЗ.

Як зазначається в ЗІР, категорія 103.04 (питання: "Чи підлягає оподаткуванню ПДФО участь у семінарі (конференції, навчанні) найманого працівника, якщо семінар (конференція, навчання) проводиться за профілем діяльності ЮО, у тому числі за кордоном?"), якщо запрошеною стороною семінару (конференції) та за умовами договору отримувачем інформаційно-консультаційних послуг є юридична особа (роботодавець), інтереси якої представляє працівник, то сума сплачена юридичною особою (роботодавцем) за участь у семінарі (конференції) не є доходом такого працівника та об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб.

Водночас якщо за умовами договору запрошеною стороною та отримувачем інформаційно-консультаційних послуг є працівник, то суму, сплачену юридичною особою (роботодавцем) за участь у заході за такого працівника, слід розглядати як дохід, отриманий таким працівником у вигляді додаткового блага, який включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та оподатковується за ставкою 18 відсотків.

Отже, враховуючи умови запитання, вважаємо, що якщо отримувачами послуг є працівники, то їхню участь в тренінгу слід розглядати як дохід, отриманий працівниками – учасниками тренінгу у вигляді додаткового блага.