Чи утримувати податок з доходів нерезидента при безоплатній передачі зразків нерезиденту?

ТОВ виготовляє власну продукцію, за яку платить роялті нерезидентам (агенціям або фізособі). За умовами договору, ТОВ відправляє нерезидентам зразки продукції. Чи потрібно платити податок на доходи нерезидента?

Роялті

Відповідно до пп. 141.4 ПКУ, до доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України, відноситься роялті.

Доходи, перелічені в пп. 141.4.1 ПКУ, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, наведеними в пп. 141.4 ПКУ. Серед таких доходів є і роялті, яке оподатковується податком на доходи нерезидентів за ставкою 15%.

Особами, уповноваженими справляти податок та вносити його до бюджету, є резидент, який виплачує такі доходи, незалежно від того, чи є він платником податку, а також суб’єктом спрощеного оподаткування.

Резидент може застосувати понижену ставку податку на доходи нерезидента, або взагалі не сплачувати такий податок за наявності міжнародного договору для уникнення подвійного оподаткування.

Якщо дохід виплачується фізособі-нерезиденту, то податок з доходів нерезидента не утримується.

Схожим чином відповідає і податкова на питання в категорії 102.16, ЗІР: «Чи повинен резидент – ЮО при виплаті доходів з джерелом походження з України на користь нерезидента – ФО утримувати податок на доходи нерезидента?».

Зокрема, податкова служба зазначає, що з метою уникнення подвійного оподаткування доходів, які виплачуються (нараховуються, надаються) фізичній особі – нерезиденту резидентом – юридичною особою, податок, передбачений пп. 141.4.2 ПКУ не утримується, але такі доходи оподатковуються згідно з нормами пп. 170.10 ПКУ.

Безоплатна передача зразків нерезидентам

Якщо безоплатно надані товари, послуги, основні засоби нерезиденту – юридичній особі відповідно до первинних документів є благодійним внеском та пожертвуванням, то такі доходи нерезидента із джерелом їх походження з України підпадають під визначення доходів, зазначених у пп «ї» пп. 141.4.1 ПКУ, та підлягають оподаткуванню податком на доходи нерезидента.

В інших випадках безоплатно надані товари, послуги, основні засоби нерезиденту – юридичній особі розглядаються як інші доходи нерезидента відповідно до пп. «к» пп. 141.4.1 ПКУ, що оподатковуються у порядку, встановленому пп. 141.4.2 ПКУ, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Саме таку відповідь надала ДПС в ЗІР, 102.16: «Чи підлягають оподаткуванню податком на доходи нерезидента безоплатно надані товари, послуги, ОЗ нерезиденту – ЮО?» .

При цьому наголосивши, що кожен конкретний випадок потребує аналізу договорів та первинних документів, тому платникам доцільно подавати запит для отримання індивідуальної податкової консультації.

Враховуючи зазначене, ТОВ потрібно отримати власну ІПК та працювати за нею або оподаткувати податком з доходів нерезидента безоплатно надані зразки. Варіант щодо не оподаткування є достатньо ризиковим в умовах значної невизначеності.

Якщо ТОВ вирішить нараховувати податок з доходів нерезидента, то розмір податку визначається відповідно до пп. 141.4.2 ПКУ.

Так, якщо дохід виплачується нерезиденту у будь-якій формі, відмінній від грошової, або якщо податок на доходи нерезидента не було утримано з відповідного доходу під час виплати (у тому числі під час виплат доходів, прирівняних за ПКУ до дивідендів), такий податок підлягає нарахуванню та сплаті виходячи з такого розрахунку:

Пс = СД*100/(100 - СП) - СД,

де:

  • Пс - сума податку до сплати;
  • СД - сума виплаченого доходу;
  • СП - ставка податку, встановлена цим підпунктом (див. пп. 141.4.2 ПКУ).

Тобто вартість безоплатно переданих зразків вже є чистою сумою виплаченого доходу, а податок з доходів нерезидента розраховується не з даної суми а поверх.

ПКУ не містить додаткових вимог щодо визначення вартості безоплатно наданих товарів нерезиденту для цілей оподаткування податком з доходів нерезидента. Тому, на нашу думку, потрібно орієнтуватися на вартість, визначену в бухгалтерському обліку.

Щодо фізичних осіб нерезидентів як і у випадку з роялті, оподаткування буде відповідно до пп.170.10 ПКУ.