Чи треба РРО, якщо приймаємо готівку за послуги населенню з обробітку ґрунту?

ТОВ - платник єдиного податку 3 групи (5%) без ПДВ або ТОВ – платник єдиного податку 4 групи з ПДВ надає сільськогосподарські послуги (оранка, дискування) фізичним особам, оплата яких проводиться готівкою. Чи потрібно застосовувати РРО?

Статтею 3 Закону №265 визначено, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов’язані проводити такі операції через РРО.

Для цілей оподаткування в ПКУ роботи розглядаються у складі послуг і для цілей Закону №265 – теж.

В свою чергу, при здійсненні операцій, безпосередньо не пов’язаних з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна, а саме операцій, доходи від яких включаються до складу інших операційних доходів або інших доходів РРО/ПРРО не застосовуються.

Суб’єкти господарювання проводять зазначені операції з оформленням ПКО (ЗІР 109.03).

Відповідно до Інструкції від 30.11.1999 №291 до інших операційних доходів відносяться: доходи від реалізації іноземної валюти; доходи від реалізації інших оборотних активів (крім фінансових інвестицій); доходи від операційної оренди активів; доходи від операційної курсової різниці за операціями в іноземній валюті; суми штрафів, пені, неустойок та інших санкцій за порушення господарських договорів, які визнані боржником або щодо яких одержані рішення суду, господарського суду про їх стягнення; доходи від списання кредиторської заборгованості, щодо якої минув строк позовної давності; відшкодування раніше списаних активів (надходження боргів, списаних як безнадійні); суми одержаних безоплатно оборотних активів та субсидій; інші доходи від операційної діяльності.

Водночас, при проведенні розрахунків у готівковій формі за послуги з надання в оренду нерухомого майна, оплаті комунальних послуг, передбачених договором оренди, суб’єкти господарювання зобов’язані застосовувати РРО або ПРРО.

До інших доходів відносяться: доходи від зміни вартості фінансових інструментів; доходи від реалізації фінансових інвестицій; доходи від відновлення корисності активів; доходи від неопераційної курсової різниці; доходи від безоплатно одержаних активів, інші доходи.

Враховуючи зазначене, отримана готівка за надані послуги з обробітку ґрунту населенню має бути проведена через РРО/ПРРО.

Звертаємо увагу, що в цьому випадку не важлива система оподаткування отримувача коштів, застосування РРО від цього не залежить.

Для того, щоб не застосовувати РРО/ПРРО, оплата має проводитися безпосередньо на банківський рахунок ТОВ або безготівково через POS-термінал. Тоді можна буде скористатися виключенням у п. 14 ст. 9 Закону про РРО: РРО не застосовуються при здійсненні розрахунків за послуги у разі проведення таких розрахунків виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.

Якщо ТОВ прийме рішення все ж застосувати РРО, то також потрібно буде врахувати Постанову КМУ від 29 липня 2022 р. №894 та обов’язково встановити POS-термінал. Про це більш детально ми писали у нашій новині тут.