Чи сплачується ЄСВ з авторської винагороди?

ТОВ укладає авторську угоду на науковий твір. Чи потрібно із авторської винагороди сплачувати ЄСВ?

Відповідно до пп. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ, базою нарахування ЄСВ є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією №5.

Водночас, Переліком №1170 визначено види виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується ЄСВ.

Відповідно до пп. 9 розділу І Переліку №1170, винагорода, що сплачується за авторським договором на створення та використання творів науки, літератури та мистецтва, крім гонорару штатним працівникам редакцій газет, журналів, інших засобів масової інформації, видавництв, установ мистецтва та (або) оплата їх праці, що нараховується за ставками (розцінками) авторської (постановочної) винагороди, нарахованої на відповідному підприємстві, не є базою нарахування ЄСВ.

Отже, виплачена винагорода за науковий твір фізичній особі не є базою нарахування ЄСВ. Якщо ж авторська винагорода виплачується фізособі, у тому числі працівнику згідно з умовами трудового або цивільно-правового договору, то така винагорода є базою нарахування ЄСВ.

Аналогічну позицію виклало ДПС у м. Києві у своєму роз’ясненні.