Чи потрібно уточнювати декларацію з податку на прибуток за результатами документальної перевірки?

За результатами прервірки донараховано податок на прибуток - завищено інші операційні витрати на суму 3 млн грн (2019,2020,2023,2024 роки), так як операцію з списання пакувальних матеріалів робили проведенням ДТ-804 КТ 209(281), ДТ 93 КТ 804, а податкова вважає, що вартість тари при вибутті включається до виробничої собівартості готової продукції, на ДТ 23.Чи можу після ППР виправити і яким чином: включити на собівартість готової продукції ці 3 млн чи вони пропали безповоротно?

Якщо ТОВ не буде оскаржуватись ППР та приймає результат перевірки, то відповідно потрібно провести виправлення в обліку.

Порядок виправлення помилок минулих періодів

Виправлення помилок, допущених у попередніх роках (2019, 2020, 2023,2024), які вплинули на фінансовий результат, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку (непокритого збитку) на початок звітного року якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку) (див. пп. 4 НП(С)БО 6).

Враховуючи умову, після здійснення перерахунку витрати можуть вплинути на два рахунку: 23 «Виробництво» та 26 «Готова продукція». Витратні рахунки вже не коригуються.

Таким чином, потрібно буде зробити правильний розподіл витрат, зафіксувавши все в бухдовідці. Перевірити як вплине такий перерозподіл на сальдо рахунків 23 та 26 і, відповідно, провести коригування за рахунок 44 рахунку. Звертаємо увагу, що всі виправлення будуть в поточному періоді, тобто у 2025 році.

Більш детально див. нашу консультацію: «Як виправити помилку в обліку та фінзвітності?».

Фінансова звітність

У фінансовій звітності за період, у якому виявлено помилку, необхідно:

  • відкоригувати сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року;
  • перерахувати порівняльну інформацію за попередні періоди у відповідних статтях фінансової звітності, на які вплинула помилка;
  • надати інформацію про зміст і суму помилки та факт перерахунку попередніх періодів у Примітках до фінансової звітності.

При цьому уточнюючу фінансову звітність до органів статистики можна не подавати.

Вплив на податок на прибуток

Донарахування податку на прибуток за результатами перевірки відображається в бухгалтерському обліку проводкою Дт 44 Кт 641 "Розрахунки за податками" (субрахунок "Податок на прибуток") за минулі роки. Штрафи та пеня, нараховані податковим органом, відображаються Дт 948 "Визнані штрафи, пені, неустойки" Кт 641 в поточному періоді, тобто у 2025 році після отримання ППР.

Як зазначили податківці в ЗІР 102.20.02: «Який порядок відображення в Податковій декларації з податку на прибуток підприємств результатів документальної перевірки, якою встановлено невірно визначені суми доходів, витрат, амортизаційних відрахувань за даними бухгалтерського обліку, від’ємного значення об’єкта оподаткування за минулі звітні (податкові) роки, та виправлення помилок у фінансовій звітності за результатами такої перевірки?»:

«Узгоджені суми податкових зобов’язань автоматично нараховуються в інтегрованій картці платника податку, то проведення самостійних виправлень відповідно до ст. 50 ПКУ збільшених/зменшених податкових зобов’язань з податку на прибуток за період, що перевірявся, не здійснюється.

Якщо за результатами перевірки збільшені/зменшені суми від’ємного значенням об’єкта оподаткування, то від’ємне значення підлягає коригуванню платником податків у показниках поданої(их) Податкової(их) декларації(ій) з податку на прибуток підприємств та відповідному додатку (ах) до Декларації за звітний(і) (податковий(і)) період(и), наступний(і) за періодом, який перевірений контролюючим органом».

При цьому, платник податків може скористатись правом подання уточнюючого розрахунку у період після проведення перевірки і до прийняття контролюючим органом податкового повідомлення-рішення за наслідками такої перевірки, а контролюючий орган, приймаючи у такому випадку відповідне податкове повідомлення-рішення за наслідками перевірки, повинен встановити дійсний обов`язок платника зі сплати податку з урахуванням даних уточнюючого розрахунку.

Аналогічне правозастосування в частині можливості подання уточнюючих розрахунків після проведення перевірки і до прийняття контролюючим органом податкового повідомлення-рішення, викладене і в постановах Верховного Суду від 19 вересня 2019 року (справа №815/4013/14), від 21 серпня 2019 року (справа №805/4187/16-а), від 24 лютого 2020 року № 440/4443/18) ( див. постанова ВС від 30.09.2020 №826/8894/18).

Тобто якщо ППР узгоджено, то уточнення декларації з податку на прибуток вже не здійснюється

Отже, якщо ППР отримано та не буде оскаржуватися, то, на жаль, врахувати витрати в періодах перевірки вже не вдасться. Проте, якщо після перерозподілу витрат та коригувань рахунку 23 та 26, буде виявлено вплив на витрати 2025 року (наприклад занижено собівартість реалізації готової продукції), то можна подати уточнюючі і врахувати результат перерозподілу в поточному періоді. Як виправити помилку в декларації з податку на прибуток див. тут.