Чи потрібно складати ПН при оформлені права власності на квартири?

Підприємством-забудовником із залученням підрядника було побудовано багатоквартирний будинок. Після здачі в експлуатацію на вільні квартири підприємство оформило право власності. Чи потрібно такому підприємству нараховувати ПЗ з ПДВ та складати ПН?

Згідно з пп. «а» пп. 185.1 ПКУ, об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема, з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю.

Постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 ПКУ).

Разом з цим, пп. 201.7 ПКУ встановлено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

У пп. 197.1.14 ПКУ зазначено, що постачання житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання, якщо інше не передбачено цим підпунктом.

У цьому підпункті перше постачання житла (об'єкта житлового фонду) означає:

а) першу передачу готового новозбудованого житла (об'єкта житлового фонду) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) із спорудження такого житла за рахунок замовника;

б) перший продаж реконструйованого або капітально відремонтованого житла (об'єкта житлового фонду) покупцю, який є особою, іншою, ніж власник такого об'єкта на момент виведення його з експлуатації (використання) у зв'язку з такою реконструкцією або капітальним ремонтом, або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) на таку реконструкцію чи капітальний ремонт за рахунок замовника.

Тобто, операція з оформлення права власності забудовника на реалізовані квартири не є об’єктом оподаткування ПДВ, а отже на таку операцію податкова накладна не складається, оскільки відсутня операція з постачання такої квартири від однієї особи іншій. Зазначене у пп. 197.1.14 ПКУ визначення першого постачання житла застосовується з метою використання передбаченої пільги і не призводить до виникнення ПЗ з ПДВ у особи, яка оформлює право власності на квартири у будинку, який їй належить (операції з постачання не відбувається). Однак, це визначає, що подальший продаж таких квартир буде підпадати під пільги з ПДВ, оскільки з метою її застосування першим продажем було надання підрядником послуг з будівництва такого будинку для замовника.