Чи оплачувати лікарняний мобілізованому працівнику?

Працівник був мобілізований в травні 2023 р. Заробітна плата не нараховувалась. В серпні 2024 р. на порталі ПФУ з'явився е-лікарняний щодо даного працівника. Які дії бухгалтера? Які повідомлення чи документи потрібно надати працівнику?

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону №1105, допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу), у разі настання тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.

ПФУ у листі від 24.02.2023 р. №2800-030401-8/9537, посилаючись на ч. 3 ст. 119 КЗпП, зазначив, що у працівника, за яким на період військової служби зберігаються лише місце роботи і посада, не відбувається втрати заробітної плати за такий період. Тому допомога по тимчасовій непрацездатності за місцем збереження місця роботи і посади не надається.

А якщо середній заробіток роботодавець виплачує добровільно, то фахівці ПФУ нагадують, що для військовослужбовців діють особливі норми соціального захисту на випадок тимчасової втрати працездатності.

Так, абз. 2 п. 9 розділу І Порядку №260, визначено, що грошове забезпечення за останніми займаними посадами виплачується за період звільнення від виконання службових обов'язків у зв'язку з хворобою та перебуванням на лікуванні в лікарняних закладах та у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою (відпустці за станом здоров'я), але не більше чотирьох місяців із дня вибуття з військової частини (крім випадків, передбачених чинним законодавством України, більш тривалих строків перебування на лікуванні).

Тобто, якщо працівник перебуває на військовій службі, але у роботодавця на порталі ПФУ з’явився е-лікарняний на такого працівника, його оплачувати не потрібно - цей час оплатить ЗСУ (грошовим забезпеченням).

Оскільки е-лікарняний роботодавець отримав на мобілізованого працівника, то залишати такий лікарняний без уваги не можна. Роботодавець має прийняти рішення, оплачувати його чи ні. Тобто прийняте рішення про відмову в оплаті листка непрацездатності потрібно зафіксувати в наказі/рішенні/протоколі залежно від того, хто відповідальний: керівник/уповноважений/ комісія, посилаючись на наказ від … №... у зв'язку увільнення працівника на час проходження військової служби.