Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?

Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?

Бухгалтерський облік незавершеного виробництва у рослинництві

Згідно з пп. 10 НП(С)БО 30, біологічні активи відображаються на дату проміжного і річного балансу за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на продаж, крім випадків, передбачених пп. 11 цього НП(С)БО. А в пп. 11 НП(С)БО 30 зазначено, що поточні біологічні активи рослинництва, справедливу вартість яких на дату балансу достовірно визначити неможливо, відображаються як незавершене виробництво.

Причому облік витрат ведеться згідно з нормами НП(С)БО 16 (див. пп. 17 НП(С)БО 30). А за нормами НП(С)БО 16 визначається виробнича собівартість продукції, яка складається з прямих і загальновиробничих витрат.

Таким чином, якщо на кінець кварталу на рахунку 23 є незавершене виробництво в рослинництві, його обліковують за одним з двох варіантів, який встановлений обліковою політикою підприємства:

1. за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на продаж;

2. за собівартістю.

Якщо обрано перший варіант, то залишок незавершеного виробництва на кінець кварталу, що відображено на рахунку 23, зараховується до складу поточних біологічних активів:

  • Дт 211 Кт 23 – на справедливу вартість, зменшену на очікувані витрати на продаж;
  • Дт 23 Кт 710 чи Дт 940 Кт 23 – на різницю між справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на продаж, і собівартістю.

Якщо обрано другий варіант, то незавершене виробництво залишається на кінець кварталу на рахунку 23.

Чи можна залишок незавершеного виробництва включити до складу собівартості продукції минулого року, яка продана в першому кварталі поточного року?

Відповідно до пп. 12 НП(С)БО 30, сільськогосподарська продукція при її первісному визнанні оцінюється за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на продаж або за виробничою собівартістю відповідно до НП(С)БО 16. Сільськогосподарську продукцію після її первісного визнання оцінюють та відображають відповідно до НП(С)БО 9.

Відповідно до пп. 11 НП(С)БО 16, собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) складається з виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), яка була реалізована протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та наднормативних виробничих витрат.

Таким чином, при продажу продукції минулого року до складу собівартості реалізованої продукції включається саме виробнича собівартість цієї продукції.

Незавершене виробництво сільгосппродукції поточного року є частиною виробничої собівартості сільгосппродукції (урожаю), який буде отримано в поточному році. Тож таке незавершене виробництво не може включатися до складу собівартості реалізованої продукції минулого року.

Податок на прибуток

Згідно з пп. 134.1.1 ПКУ об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.

Дохід від продажу сільгосппродукції минулого року збільшує фінрезультат до оподаткування, а собівартість цієї реалізованої продукції такий фінрезультат зменшує. Причому різниць для цієї ситуації ПКУ не встановлює.

А незавершене виробництво, як ми встановили вище, не відноситься до собівартості реалізованої продукції, тому незавершене виробництво не зменшує фінрезультат до оподаткування. Незавершене виробництво залишається на балансі підприємства. Відтак, вартість незавершеного виробництва не може зменшити фінрезультат до оподаткування та, відповідно, об’єкт оподаткування податком на прибуток за наслідками першого кварталу 2025 року.

Євгеній Антощенко