Чи можна включити у витрати ФОП-«загальносистемника» витрати на зміну цільового призначення земельної ділянки?

ФОП на загальній системі оподаткування у 2024 році придбав дві земельні ділянки для будівництва автостоянки. Договір купівлі-продажу оформлено між двома фізособами. Всі витрати по переведенню земельної ділянки з однієї категорії (сг призначення ) на іншу (комерцію), оплату робіт по зовнішньому електропостачанню нежитлових приміщень, під'єднання до мережі, геодезичні роботи оплачували з підприємницького рахунку. Чи можна дані оплати включити у витрати ФОПа?

Відповідно до пп. 177.2 ПКУ об'єктом оподаткування ФОП на загальній системі є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

Своєю чергою, у пп. 177.4 ПКУ наведено виключний перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів, до яких, згідно з пп. 177.4.4 ПКУ, належать інші витрати, що пов’язані з веденням господарської діяльності (зокрема, на ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності).

Витрати наведені в умові не відносяться до витрат на ремонт та експлуатацію майна.

При цьому, не включаються до складу витрат підприємця:

  • витрати, не пов’язані з провадженням господарської діяльності такою фізичною особою - підприємцем;
  • витрати на придбання, самостійне виготовлення основних засобів та витрати на придбання нематеріальних активів, які підлягають амортизації;
  • витрати на придбання та утримання основних засобів, визначених абзацами восьмим - десятим пп 177.4.6 ПКУ;
  • документально не підтверджені витрати (див. пп. 177.4.5. ПКУ).

Таким чином, витрати на придбання, утримання земельних ділянок (абз. 8 пп.177.4.6, пп.177.4.5 ПКУ) та витрати на створення основного засобу не включаються до витрат підприємця.

Відповідно до пп. 177.4.6 ПКУ підприємці мають право (за власним бажанням) включати до складу витрат, пов’язаних з провадженням їх господарської діяльності, амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат. В свою чергу, амортизації підлягають:

  • витрати на придбання основних засобів та нематеріальних активів;
  • витрати на самостійне виготовлення основних засобів, реконструкцію, модернізацію та інші види поліпшення основних засобів (крім поточного ремонту).

Вартість, яка амортизується, - первісна або переоцінена вартість необоротних активів за вирахуванням їх ліквідаційної вартості (див. п. 4 НП(С)БО7).

До первісної вартості об'єкта основних засобів включаються інші витрати, безпосередньо пов’язані з доведенням основних засобів до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою метою (див. п. 8 НП(С)БО7).

Враховуючи зазначене, витрати на зміну цільового призначення земельної ділянки є витратами, які включаються до первісної вартості земельно ділянки і не амортизуються. Тому дані витрати ФОП не може включити ні у витрати, ні амортизувати (див. пп. 177.4.6 ПКУ).

А от витрати пов’язані з будівництвом нерухомості, в тому числі оплату робіт по зовнішньому електропостачанню нежитлових приміщень, можна врахувати у вартості основного засобу, включивши у витрати як амортизаційні відрахування після введення заправки в експлуатацію.

Витрати мають бути документально підтверджені.

Якщо фізична особа починає використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності (див. ч.1 ст. 320 ЦКУ), то потрібно буде подати форму №20-ОПП. Приклад заповнення див. у нашій консультації тут.